یک زمانی گفته می‌شد مناطق آزاد به جای اینکه مرکز صادرات باشد، به مرکز واردات تبدیل شده است؛ اما امروز گزارشی که آقای سعید محمد رئیس مناطق آزاد ارائه کرده نشان می‌دهد تراز صادرات و واردات مثبت شده است،
کد خبر: ۱۰۵۹۶۹۹
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۲ 02 August 2022

به گزارش تابناک مازندران از خبر مازندران ، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمھور:

یک زمانی گفته می‌شد مناطق آزاد به جای اینکه مرکز صادرات باشد، به مرکز واردات تبدیل شده است؛ اما امروز گزارشی که آقای سعید محمد رئیس مناطق آزاد ارائه کرده نشان می‌دهد تراز صادرات و واردات مثبت شده است

یکی از راه‌های پیشرفت کشورها از طریق همین مناطق آزاد است که بتوانند سرمایه گذاران را جھت سرمایه‌گذاری جذب کنند و بیایند در این مناطق کار کنند.

برای ترغیب سرمایه‌گذاران باید بروکراسی اداری و دیوان سالاری کم شود، این امر باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران امکان تحرک بیشتری داشته باشند و به نوعی یک مشوقی برای سرمایه‌گذاری شود.

سرمایه‌گذاری یعنی تولید، اشتغال، و رونق اقتصادی به همین جھت در ایران هم این کار آغاز شده است و دولت تمام تلاش خود را جھت جذب سرمایه‌گذاران به کار گرفته است، اما ضعف‌ها و اشکالاتی هم وجود دارد.

یک زمانی گفته می‌شد مناطق آزاد به جای اینکه مرکز صادرات باشد، به مرکز واردات تبدیل شده است؛ اما امروز گزارشی که آقای سعید محمد رئیس مناطق آزاد ارائه کرده نشان می‌دهد تراز صادرات و واردات مثبت شده است، یعنی به همان اندازه که واردات انجام می‌شود صادرات هم صورت می‌گیرد اما قطعاً در آینده باید صادرات از این مناطق بیشتر شود.

در مورد ۳ منطقه آزاد تجاری صنعتی در دوغارون، سرخس و مازندران و روند بررسی و وضعیت لایحه‌ای که در ابتدا دولت برای ایجاد مناطق آزاد ارائه شده مجلس ایراداتی را به این لایحه گرفته است و بعد به شورای نگھبان رفت و مجدد به مجلس برگشت و چون نظر شورای نگھبان تامین نمی‌شد در مجلس معطل ماند؛ بر همین اساس دولت برای تامین نظر شورای نگھبان این لایحه را در قالب سه لایحه جداگانه داد و برای هر کدام دلایلی را ذکر کردیم.

در حال حاضر این لوایح در مجلس مجدد در حال بررسی است، ما در کشور ۱۵ منطقه آزاد تجاری داریم که اگر این سه منطقه هم به تصویب شورای نگھبان و مجلس برسد، تعداد مناطق آزاد کشور به ۱۸ منطقه می‌رسد.

بنا نیست دائماً به تعداد مناطق آزاد افزوده شود، اما جاهایی که ضرورت دارد باید این کار انجام شود تا در کشور توازن ایجاد شود.

تصمیم‌گیری جھت ایجاد مناطق آزاد بر اساس آمایش سرزمینی صورت می‌گیرد.

در برخی مناطق، منطقه آزاد داشتیم و در برخی جاها نداشتیم؛ این کار از یک بُعد برای ایجاد توازن است تا در مناطق مرزی کشور شاهد یک رونق اقتصادی باشیم تا محرومیت مناطق مرزی کاهش پیدا کند.

 

 

 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار