کد خبر: ۱۱۶۹۶۴۲
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۱ 03 June 2024

به گزارش تابناک مازندران ، رئیس کل دادگستری استان مازندران در شانزدهمین جلسه نقد رای در دادگستری مازندران اظهار کرد:

جلسات نقد و تحلیل آرای قضایی در برنامه های آتی دادگستری استان مازندران نقش پررنگی خواهد داشت. همچنین با توجه به شرایط و موقعیت جغرافیایی استان، این جلسات با محوریت موضوعات مهم و مبتلابه استان برگزار می گردد.

بر اساس گزارش روابط عمومی دادگستری استان مازندران عباس پوریانی در شانزدهمین جلسه نقد و تحلیل آراء قضایی تصریح کرد: با توجه به سیاستهای قوه قضائیه برگزاری منظم جلسات نقد و تحلیل آراء قضایی در برنامه های آتی دادگستری استان مازندران نقش پررنگی خواهد داشت که باید کارگروه علمی برای انتخاب آراء موردنقد تعیین شود و انتخاب آراءبه نحو احسن انجام گیرد. در این خصوص قوه قضائیه شیوه نامه ای جهت برگزاری نشست های نقد رأی تدوین نموده است که باید اهداف و محدوده مباحث این جلسات در چارچوب این شیوه نامه پیش رود.

وی با بیان اینکه استان مازندران مهد علم حقوق است ادامه داد: استان ما با توجه به دارابودن اساتید خوب و به نام علم حقوق، ظرفیت بالایی در این زمینه دارد و باید از این موهبت استفاده و با برگزاری جلسات چالشی و انتقادی در موضوعات مختلف با حضور اساتید و نخبگان حقوقی، مازندران را بعنوان پایلوت و الگوی سایر استان ها قرار دهیم. همچنین فضایی ایجاد شود که افراد منتقد بتوانند با شجاعت، نظرات و انتقادات خود را در این جلسات علمی مطرح نمایند.

دکتر پوریانی همچنین در ادامه به شاخصه های یک رای متقن اشاره نموده و بیان کردند: در صدور یک رأی قاضی باید به سه رکن اصلی یعنی مقدمه، اسباب موجهه و منطوق یا نتیجه رای توجه داشته و تمام این ارکان اساسی را در رأی خود لحاظ نموده تا احقاق حق مردم در قالب یک رای متقن صورت گیرد.

دکتر سید ناصر احمدی دبیر جلسه در شانزدهمین جلسه نقد رای در دادگستری مازندران اظهار کرد: جلسات نقد و تحلیل آرای قضایی با تاکید رئیس کل و در راستای نیل به اهداف عالیه سند تحول و تعالی قوه قضائیه مبنی بر افزایش اتقان‌آرا و توسعه روش‌های گفتمان‌سازی در دادگستری کل برگزار می‌شود.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان مازندران افزود: جلسات نقد رای، با حضور حداکثری قضات و نخبگان علم حقوق به‌صورت مباحثه علمی با محوریت موضوعات مهم و مبتلابه استان برگزار می‌شود، در پایان نیز محتوای هر نشست با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه به چاپ خواهد رسید. احمدی خاطرنشان کرد: بدون شک برگزاری این نشست‌های علمی می‌تواند تاثیر بسزایی بر غنای علمی آرا و واکاوی مشکلات استان و دستگاه قضا داشته باشد.

شانزدهمین جلسه نقد و تحلیل رای با موضوع "بررسی و تحلیل حقوقی دعاوی با ماهیت وقف" براساس رای صادره از سوی احمد پارسیان و سیدناصراحمدی قضات شعبه چهاردهم دادگاه تجدیدنظر استان مازندران در محل سالن جلسات دادگستری استان مازندران با حضور گسترده قضات محاکم بدوی و تجدیدنظر، اساتید حوزه و دانشگاه، نمایندگان وکلا و کارشناسان، رئیس و نمایندگان جهادکشاورزی، حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی، امور اراضی، ثبت اسناد و املاک استان و دبیران تشکل های مردم نهاد در عرصه منابع طبیعی و محیط زیست برگزار شد. 

 

 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار