کد خبر: ۱۱۶۰۱۰۴
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۱:۵۶ 24 March 2024

به گزارش تابناک مازندران ، ماجرای درخت کشی و قطع درختان جنگلی در قلب هیرکان در شهرستان نور از روزهای پایانی سال گذشته و به بهانه ایجاد پارکینگ برای یک پروژه گردشگری شروع شده است.
در قالب این پروژه گردشگری به اذعان متولیان صیانت از جنگل، درختان عرصه‌ای به وسعت حدود یک هکتار به بهانه ایجاد پارکینگ برای پروژه گردشگری در قلب جنگل در نور قطع شده است.
برخی از منابع محلی و مردمی این قتل عام درختان جنگلی را با چراغ سبز متولیان امر می‌دانند. آنان مدعی هستند در یک حرکت کاملاً غیرقانونی، اقدام به تخریب و تسطیح مسیر سیم کشی و تیر برق‌های فشار قوی شده و عرصه جنگلی در مساحتی به طول ۵۰۰ متر و عرض ۴۰ متر شخم و شیار و تخریب شده است.
به گفته آنان در این عملیات، حدود ۴ هزار اصله درخت و نهال هیرکانی پاکتراشی، دفن شده و کاملاً از بین رفته است. همچنین گفته می‌شود در اثر این خاکبرداری و تسطیح، دهانه آبریز مسدود شده است.

حدود ۴ هزار اصله درخت و نهال هیرکانی از بیخ و بن پاکتراشی و دفن شده و کاملاً از بین رفته است. همچنین گفته می‌شود در اثر این خاکبرداری و تسطیح، دهانه آبریز مسدود شده است.
 گزارش‌های رسیده حاکی است مأموران حفاظتی از ادامه این عملیات ممانعت به عمل آورده و گزارش این تخریب، به مقامات قضائی ارجاع شده است.

هرساله به بهانه اجرای طرح‌های گردشگری و عمرانی شمار قابل توجهی از درختان جنگلی در مناطق مختلف کشور و شمال ایران قطع می‌شود و این اقدام تهدیدی فراروی جنگل‌های هیرکانی است.

«محمد محمدی» فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی نور با بیان این که گزارش قطع درختان به مسئولان منابع طبیعی شهرستان و استان اعلام شده است، افزود: آنان در پاسخ اعلام کرده بودند که این مسئله هماهنگ شده است!
وی با بیان این که گزارش تخریب و قطع درخت به مدیرکل منابع طبیعی نیز اعلام شد و وی در پاسخ گفته بود که به دلیل آن که در زیر سیم فشار قوی است، موردی ندارد! ادامه داد: پیش بینی‌ها بر این است که میزان تخریب و قطع درختان بیش از چهار هزار اصله باشد. 

 

 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار