عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل
کد خبر: ۱۱۲۷۱۶۹
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۸ 19 September 2023

به گزارش تابناک مازندران ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل از تاثیر اصلاح سبک زندگی در افزایش قدرت باروری زوجین خبر داد و گفت: خواب منظم و رژیم غذایی مناسب از مهترین مولفه های کیفیت زندگی می باشند.

بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی، دکتر گرجی یکی از عوامل موثر در قدرت باروری زوجین را کیفیت سطح زندگی خواند و گفت: امروزه در مطالعات متعدد بر تاثیر سبک زندگی افراد در ارتقاء قدرت باروری و سلامت مادر و جنین طی دوران بارداری تاکید بسیار می شود. 

اصلاح سبک زندگی منجر به بهبود قدرت باروری زوجین می شود  


دکتر گرجی متخصص طب سنتی ایرانی دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان این‌که، در منابع معتبر و مکتوب طب ایرانی نیز بر اهمیت کیفیت سبک زندگی افراد بر میزان باروری و سلامت فیزیکی بسیار تاکید می شود، افزود: بهداشت خواب، داشتن خواب مناسب شبانه، پرهیز از دیر خوابیدن و داشتن نشاط صبحگاهی علاوه بر اینکه باعث سلامتی و نشاط روزمره افراد خواهد شد در تنظیم ترشح هورمون‏‏ ها، سیستم ایمنی و قدرت بدن هم تاثیرات بسیاری دارد.
وی توصیه کرد که تا حد امکان از بی خوابی شبانه و خواب طولانی طی روز پرهیز شود. همچنین رژیم غذایی نامناسب، مصرف فست فودها و رژیم های غذایی پرچرب همراه با قند و کربوهیدرات بسیار بالا، به ویژه در افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن، می تواند قدرت باروری را در زوجین کاهش داده و منجر به افزایش پیامدهای نامطلوب بارداری در مادر و جنین گردد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: فیبر و سبزیجات در رژیم غذایی، میوه های مناسب فصل برای دوران بارداری (سیب، گلابی، به، انار) و خشکبار مناسب (مویز، توت خشک و انجیر) می‏ توانند به عنوان جایگزین تنقلات صنعتی استفاده شوند.
وی با اشاره به اینکه داشتن فعالیت فیزیکی و جسمانی پیش و حین دوران بارداری بسیار حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: متاسفانه امروزه بدلیل زندگی صنعتی که اکثر افراد مبتلا هستند میزان فعالیت فیزیکی بسیار محدود شده است.

رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: افراد در طی روز حداقل 30 الی 60 دقیقه فعالیت ورزشی بویژه ورزش هایی مثل پیاده روی، شنا، یوگا و حرکت های کششی داشته باشند که علاوه بر تقویت و بهبود جریان سیستم قلبی-عروقی بدن، باعث تقویت و افزایش قدرت عضلات کف لگن در مادر شده تا بارداری و زایمان راحت تری را تجربه کنند . 

 

 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار