فهمِ چند نکته عمومی درباره رشد موها مفید به نظر می‌رسد. مو از طریقِ چرخه‌های تناوبی رشد می‌کند که شاملِ مراحلِ رشد سریع و بلندشدنِ ساقه مو و دوره‌های پس‌رفت ناشی از سیگنال‌های مرگِ سلولی است
کد خبر: ۱۰۷۸۱۸۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۲ 20 November 2022

عوامل مختلفی ممکن است روی رشد موی سالم اثر بگذارند. از یک جراح پیوند مو پرسیدیم که ورزش چه اثری روی رشد مو دارد؟

فرادید نوشت: «ورزش فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد اما آیا تمرینات ورزشی روی رشد مو هم اثر می‌گذارند؟ ظاهراً خیلی امکان‌پذیر به‌ نظر نمی‌رسد که ورزش بتواند جلوی ریزش موی ناشی از بالارفتنِ سن را بگیرد اما واقعاً ممکن است بین محفاظت از مو و ورزش ارتباطی وجود داشته باشد.

به‌ عنوان نمونه، ورزش گردش خون و اکسیژن را در گلبول‌ها افزایش می‌دهد که می‌تواند به نفعِ فولیکول‌های مو باشد. این کار می‌تواند مرحله رشدِ مو را طولانی‌تر کند. ورزش هم‌چنین می‌تواند استرس را که در کم‌پشت‌شدنِ موها اثر دارد، کاهش دهد. پس شما هم اگر نگرانِ کم‌شدنِ موهای‌تان شده‌اید به خواندن این مقاله ادامه دهید. ما با دکتر فوآت یاکسل، جراح پیوند مو، درباره بیمارانی صحبت کرده‌ایم که با ریزش مو دست‌وپنجه نرم می‌کنند و از او خواسته‌ایم درباره رشدِ موها و اینکه آیا تردمیل و دوچرخه‌سواری تفاوتی در آن ایجاد می‌کند، توضیحاتی بدهد.

متأسفانه تا امروز تحقیقاتِ علمی اندکی روی اثرات ورزش روی رشد مو انجام شده است. با این‌ حال آگاه‌شدن از فرآیندِ رشد مو و عواملی که می‌توانند رشدِ موی سالم را تقویت کنند، این فرضیه که ورزشِ مداوم تواناییِ حمایت از رشدِ سالمِ موها را دارد تقویت می‌کند.

قبل از آنکه سازوکارِ احتمالیِ ورزش روی رشد موها را بررسی کنیم، فهمِ چند نکته عمومی درباره رشد موها مفید به نظر می‌رسد. مو از طریقِ چرخه‌های تناوبی رشد می‌کند که شاملِ مراحلِ رشد سریع و بلندشدنِ ساقه مو و دوره‌های پس‌رفت ناشی از سیگنال‌های مرگِ سلولی است.

چرخه رشد مو را می‌توان به سه مرحله متمایز تقسیم‌بندی کرد:

آناژن: این مرحله، مرحله رشدِ فعال مو است که ساقه مو از فولیکول‌ها جوانه می‌زند. این مرحله ممکن است چندسال طول بکشد.

کاتاژن: این مرحله گذار است که رشد مو متوقف می‌شود و معمولاً عقب‌نشینی می‌کند و یک‌ششم قطر هر تار مویی از دست می‌رود. علاوه‌ بر آن در این مرحله موها دیگر توسط جریان خون تغذیه نمی‌شوند اما هنوز سر جایشان هستند تا بریزند. ریزش این موها به موهای سر ظاهری کم‌پشت می‌دهد. برخی عوامل شکل‌گرفتن موهای کاتاژن را افزایش می‌دهند که شاملِ کم‌کاریِ غده تیروئید، پرکاری غده تیروئید، استرس و کمبود ویتامین‌هاست.

تلوژن: این مرحله، مرحله استراحت موست که رشد مو رخ نمی‌دهد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار