تیم فوتبال نساجی مازندران در دو بازی ابتدایی لیگ بیستم با کادر جدید فنی و ترکیب متفاوتی که نسبت به فصل قبل پیدا کرده، عملکرد مطلوبی از خود نشان داده است.
کد خبر: ۹۱۸۷۹۳
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۲ 23 November 2020

تیم فوتبال نساجی مازندران در دو بازی ابتدایی لیگ بیستم با کادر جدید فنی و ترکیب متفاوتی که نسبت به فصل قبل پیدا کرده، عملکرد مطلوبی از خود نشان داده است.

به گزارش ایرنا، تنها نماینده مازندران و شمال کشور در لیگ بیستم که تا چند روز پیش از آغاز این رقابت‌ها درگیر حاشیه‌های مختلفی بود و در فصل نقل و انتقالات بسیاری از بازیکنان اثرگذار خود را از دست داد، با وجود همه چالش‌ها و جدایی غیرمنتظره سرمربی موفق مازندرانی‌اش از این تیم، عملکرد مناسبی در دو بازی ابتدایی فصل داشته است.

نساجی‌چی‌ها با هدایت وحید فاضلی سرمربی جوان خود در هفته اول مسابقات ، تیم تازه‌وارد آلومینیوم اراک را ۳ بر صفر در اراک شکست دادند و فصل بیستم را به بهترین شکل ممکن آغاز کردند. بازیکنان نساجی در آن دیدار، با این که تجربه زیادی از حضور در کنار یکدیگر نداشتند، اما ساختار تیمی هماهنگ و یکدستی داشتند که سبب شد هم در دفاع خوب عمل کنند و هم در ایجاد موقعیت و تبدیل موقعیت‌ها به گل موفق باشند.

سرخپوشان شمالی لیگ برتر در دیدار دوم رقابت‌ها باید مقابل تیم پرستاره‌ای قرار می‌گرفتند که چندی پیش قهرمان جام حذفی شد و طی سال‌های اخیر همواره از مدعیان قهرمانی لیگ برتر بود. دشواری رقابت با تیم تراکتور در مقایسه با آلومینیوم اراک قابل پیش‌بینی بود. از طرفی نتیجه نگرفتن تراکتور در بازی خانگی هفته نخست مقابل نفت مسجد سلیمان، شاگردان منصوریان را مجاب می‌کرد که فقط برای پیروزی به قائمشهر بیایند ، اما تکرار بازی هماهنگ و حساب شده نساجی در دیدار هفته دوم مقابل تراکتور، شاگردان علیرضا منصوریان را تا مرز شکست هم پیش برد و به لطف اشتباه کمک‌داور و سالم اعلام شدن یک گل آفساید، پیروزی نساجی به یک تساوی تبدیل شد.

نساجی تا پیش از هفته سوم که از چهارشنبه آغاز می‌شود، رتبه دوم جدول را با کسب ۴ امتیاز از دو بازی به خود اختصاص داده است. البته به اعتقاد بازیکنان و کادر فنی و هواداران این تیم، با توجه به مردود اعلام نشدن گل تراکتور، این تیم تا کنون عملکرد مثبت صد در صدی داشت و در واقع باید هر ۶ امتیاز به نام آن ثبت می‌شد. اما در هر حال این تیم فعلا ۴ امتیازی است.

نگاهی به عملکرد تاکتیکی نساجی در دو بازی برگزار شده نشان می‌دهد که سرمربی جوان این تیم درک درستی از توانمندی‌های بازیکنان خود دارد و آنالیز حریفان را نیز به خوبی انجام می‌دهد. چرا که در هر دو بازی موفق شد تیم خود را طوری هدایت کند که راه را بر تیم حریف ببندد و در عین حال به دروازه حریف دسترسی پیدا کند.

مدیریت مرکز زمین

فاضلی در هر دو بازی از یک ترکیب مشخص بهره گرفت و با به کارگیری بازیکنان در پست‌های مختلف بر اساس توانمندی‌هایی که دارند، توانست بهره‌وری مناسبی از نیروی انسانی موجود در تیم داشته باشد. او روی جنگندگی روزبه شاه‌علیدوست که متخصص بازی‌های درگیرانه‌ است حساب ویژه‌ای باز می‌کند. عملکرد مناسب شاه‌علیدوست در توپگیری و درگیری‌های میانه میدان فرصت را برای بازی‌سازی ایوب کلانتری در میانه زمین فراهم می‌کند. استفاده از زامهران و موسی‌زاده در سمت چپ و راست زمین نیز به واسطه سرعت این دو بازیکن و توان حفظ توپ، در هر دو بازی یکی از اهرم‌های ایجاد فشار روی خط دفاع حریفان بود.

مهره مؤثر دیگری که فاضلی طی دو بازی اخیر به خوبی از آن در ترکیب نساجی بهره گرفته، کریم اسلامی بازیکن نوشهری و باتجربه نساجی است. اسلامی که فصل قبل در بادران حضور اثرگذاری داشت، در تیم فاضلی به عنوان یک مهاجم حمایت کننده با قدرت توپگیری و حفظ توپ، فضا و فرصت کافی را برای بازیکنان شوت‌زن نساجی ایجاد می‌کند. روشی که در بازی اول توسط اسلامی چند موقعیت شوتزنی ایجاد کرد و دو موقعیت هم توسط بیگی و شیری به گل تبدیل شد. در بازی دوم هم تمرکز بر ایجاد فضای شوتزنی برای بازیکنان شوتزن نساجی، روی پاس بایرامی موقعیت مناسبی برای کلانتری ساخت که منجر به ثبت تک‌گل نساجی مقابل تراکتور شد.

نکته دیگری که در دو بازی اخیر نساجی دیده شده، تمرکز بر انجام پرس بویژه در مرکز زمین است. بازیکنان خط میانی نساجی چه در بازی اول مقابل آلومینیوم و چه در دیدار سخت‌تری که مقابل تراکتور داشت، تلاش کردند با حضور پرتراکم‌ در میانه زمین، اختیار عمل را از هافبک‌های میانی حریفان بگیرند و اجازه بازی‌سازی به آن‌ها ندهند. این روند در بازی دوم مقابل تراکتور که از یک مثلث خطرناک متشکل از مسعود شجاعی، اشکان دژاگه و احسان حاج‌صفی در میانه میدان بهره می‌گیرد بیشتر دیده شد. فاضلی در این دیدار نساجی را با ترکیب ۴-۵-۱ به زمین فرستاد تا تیمش مدیریت بیشتری بر میانه زمین داشته باشد ؛ تاکتیکی که توسط هافبک‌های میانی نساجی اجرا می‌شود و دو مدافع باتجربه نساجی، یعنی حامد شیری و مجتبی بیژن نیز پشتیبانی خوبی از آن‌ها دارند. نساجیِ فاضلی در عین حال که بازی روی زمین را خوب اجرا می‌کند، با استفاده از همین ظرفیت هر از گاهی با ارسال‌های بلند و انتقال سریع توپ، موقعیت‌هایی برای طراحی حمله به وجود می‌آورد.

سازمان دفاعی منظم

نکته قابل اتکای دیگر نساجی در دو بازی اخیر عملکرد مناسب سازمان دفاعی نساجی است. تیم فاضلی مانند ۱۰ بازی آخر فصل نوزدهم که نساجی زیر نظر محمود فکری و با ترکیبی متفاوت بازی می‌کرد، عملکرد منظم و مناسبی در خط دفاع دارد. در هر دو بازی و بویژه بازی دوم، نظم خط دفاعی نساجی اجازه نداد تا برنامه‌های نفوذ از عمق خط دفاع نماینده مازندران به سرانجام برسد. بازیکنان نساجی علاوه بر پرس در وسط زمین، هنگام حمله حریف، در یک سوم دفاعی و پشت محوطه جریمه حضور پرتراکمی دارند.

در بازی با تراکتور، شاگردان منصوریان با انجام کارهای ترکیبی، حرکت‌های طولی، نفوذ از کناره‌ها و بهره‌گیری از تکنیک‌های فردی، عمق خط دفاع نساجی را هدف قرار داده بودند تا نظم خط دفاعی میزبان را به هم بریزند ، اما به دلیل عملکرد منظم و سازمان یافته بازیکنان نساجی و بویژه شیری و بیژن در خط دفاع، این برنامه‌ها به نتیجه نرسید. ضمن این که نیما میرزازاد هم درون دروازه نساجی نشان داده جانشین خوبی برای علیرضا حقیقی است.

سرمربی جوان نساجی تا کنون توانسته از دانش فوتبالی خود که طی چندین سال پژوهش و آموختن در دوره‌های سرمربیگری کسب کرده و تجربه‌ای که از حضور در تیم‌های مختلف به عنوان آنالیزور به دست آورده، خوب بهره بگیرد. تیم او با اعتماد به نفس بالا و نظم خوبی در زمین بازی می‌کند و اگر همین روند در بازی‌های آتی نساجی ادامه داشته باشد، هواداران این تیم می‌توانند در این فصل به حضور نساجی در نیمه بالایی جدول و حتی اتفاق‌های جذاب‌تر امیدوار باشند.

تیم فوتبال نساجی مازندران در حال حاضر با کسب ۴ امتیاز از ۲ بازی و به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به فولاد و پرسپولیس، در رتبه دوم جدول رده‌بندی قرار دارد. این تیم سومین دیدار خود در لیگ بیستم را باید چهارشنبه پنجم آذر در تهران مقابل سایپا برگزار کند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار