محدودیت ها در شهرهای قرمز شامل ساری ، آمل و بهشهر با جدیت مجریان همراه است و همراهی مردم هم حدود ۹۵ درصد اعلام شده که برای ساعات ابتدایی نخستین روز رقم خوبی است. در شهرهای نارنجی هم که درواقع سایر مناطق استان را شامل می شود وضعیت رضایتبخش اعلام شده است.
کد خبر: ۹۱۸۰۹۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵ 21 November 2020

نخستین روز ماه پایانی پاییز و سرآغاز اعمال محدودیت های جدید کرونایی در سراسر کشور با فراز و فرودهایی همراه شد، برخی گزارش های رسیده به ایرنا بیانگر همراهی نکردن شماری از مردم در رعایت دستورالعمل هاست.

 اعمال محدودیت‌ و تعطیلی در فعالیت برخی اصناف و مشاغل و ممنوعیت تردد بین شهری و استانی محور اصلی تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای دو هفته آینده است؛ در این طرح که به تناسب وضعیت زرد، نارنجی و کرونایی شهرهای مختلف از امروز شنبه یکم آذرماه اجرایی شده است، مجازات های تنبیهی نیز برای متخلفان در نظر گرفته شده است.

هرچند گزارش های رسیده به ایرنا از کاهش ترددهای بین شهری، تعطیلی برخی اصناف و کاهش آمد و شد مردم در شهرهای مختلف حکایت دارد اما در برخی نقاط نیز برخی همچنان به شرایط کرونایی کشور بی توجه بوده و فعالیت خود را ادامه داده اند که انتظار می رود در روزهای آینده با سختگیری نهادهای متولی این موارد به حداقل ممکن برسد.

برای نمونه در آذربایجان غربی محدودیت های کرونایی سطح یک در ۱۰ شهرستان و سطح ۲ در هفت شهرستان دیگر اعمال شده که بر اساس مشاهدات خبرنگاران ایرنا، محدودیت های سطح یک بخصوص در سه شهر ارومیه، خوی و میاندوآب که سه شهر پرجمعیت استان به شمار می روند هنوز به طور کامل اجرا نشده است و برخی مشاغل ممنوعه امروز سر کار خود حاضر شده اند؛ البته انتظار می رود با انجام بازرسی ها، این اصناف نیز محدودیت ها را جدی بگیرند.

در استان کرمانشاه که شهرستان های کرمانشاه، کنگاور، سنقر و کلیایی، سرپل ذهاب، هرسین، جوانرود و صحنه در وضعیت قرمز، شهرستان‌های اسلام آبادغرب، پاوه، ثلاث باباجانی، روانسر، قصرشیرین و گیلانغرب در وضعیت نارنجی و شهرستان دالاهو نیز در وضعیت زرد قرار دارد، بررسی ها از رعایت محدودیت ها از سوی مردم و اصناف حکایت دارد.

در خراسان جنوبی همراهی اصناف در تعطیلی واحدهای صنفی خوب گزارش شده است؛ هفت شهرستان این استان در وضعیت قرمز و چهار شهرستان آن در وضعیت نارنجی است و براساس مشاهدات خبرنگار ایرنا پلیس راه و سایر عوامل با استقرار در ورودی های مرکز استان و شهرهای دیگر از ورود خودروهای با پلاک غیربومی و خروج خودروهای شخصی با پلاک بومی جلوگیری می کنند.

در استان سمنان که چهار شهرستان سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار در وضعیت قرمز کرونایی و چهار شهرستان مهدیشهر، سرخه، آرادان و میامی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند نیز گزارش میدانی ایرنا حاکی از آن است که مردم با ماموران انتظامی همکاری لازم را دارند؛ در مورد اصناف نیز باید گفت باوجود اعلام تعطیلی به مشاغل دسته دو ، سه و چهار جمعی از کسبه هنوز از قانون تمکین نکرده اند گرچه اکثریت مشاغل اقدام به تعطیلی کرده اند.

ترددهای درون شهری مرکز استان سمنان نیز نسبت به روزهای گذشته از کاهش نسبی برخوردار است.

در استان زنجان بررسی ها از استقرار نیروهای انتظامی و راهور در مبادی ورودی شهر زنجان حکایت دارد و مردم نیز همکاری لازم را با ماموران انتظامی دارند؛ البته با توجه به بارندگی تعداد خودروها نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته هرچند ورود و خروج خودروها در جاده های ترانزیت زنجان از محل پاسگاه پلیس راه ها ممنوع است.

برآوردهای اولیه از همکاری اصناف زنجان با طرح محدودیت های کرونایی حکایت دارد.

در استان مازندران که در روزهای اخیر شاهد سیل مسافرت مردم به سمت این استان بود، برآوردهای اولیه از همراهی مردم استان با دست اندرکاران اجرای محدودیت های جدید است؛ جاده های اصلی مازندران از بامداد امروز تاکنون خلوت بوده و جاده های بین شهری هم بیش از ۵۰ درصد کمتر از روزهای دیگر بار ترافیکی دارد.

محدودیت ها در شهرهای قرمز شامل ساری ، آمل و بهشهر با جدیت مجریان همراه است و همراهی مردم هم حدود ۹۵ درصد اعلام شده که برای ساعات ابتدایی نخستین روز رقم خوبی است. در شهرهای نارنجی هم که درواقع سایر مناطق استان را شامل می شود وضعیت رضایتبخش اعلام شده است.

در استان گلستان نیز گزارش ها از خلوت شدن جاده های استان حکایت دارد ضمن آنکه تردد در سطح شهر گرگان به عنوان مرکز استان خلوت و ترافیک روان است؛ هرچند امروز بیشتر اصناف غیرضرور طبق محدودیت های اعلامی فعالیت خود را تعطیل کرده اند اما همچنان عده ای هنوز همکاری لازم را ندارند.

در استان لرستان از ساعات اولیه صبح گشت های نظارتی فعالیت خود را آغاز کرده اند که گزارش خبرنگاران ایرنا نشان می دهد برخی از صنوفی که باید در این ایام تعطیل باشند هنوز فعالیت می کنند.

در استان بوشهر نیز شرایط مشابهی برقرار است و تمام اصناف و گروههای شغلی مورد نظر تعطیل و تنها اصناف ضروری و پایگاههای امدادی و مراکز درمانی فعال هستند؛ در بازار گشت مشترک پلیس، اتاق اصناف، بازرسی سازمان صنعت و بهداشت و تعزیرات آغاز شده است.

در سیستان و بلوچستان محدودیت های شدید باید در سه شهر قرمز زاهدان، زابل و خاش اجرا شود که بنا بر مشاهدات خبرنگار ایرنا هنوز این محدودیت ها به صورت کامل از سوی اصناف رعایت نشده و احتمال می رود با انجام بازرسی ها و تذکرها از روزهای آینده شرایط بهتر شود؛ این استان ۱۸ شهرستان در وضعیت زرد دارد و دو شهر هامون و سراوان نیز در وضعیت نارنجی است.

در استان اصفهان با استقرار نیروهای انتظامی و راهور در هشت محور اصلی استان، شاهد کاهش ترددهای بین شهری هستیم اما از آنجا که در روز آغازین اجرای طرح قرار داریم، نیروهای نهادهای نظارت کننده با رویکرد دادن تذکر به مردم وارد عمل شده اند تا تعطیلی اصناف به طور کامل اجرایی شود.

براساس آخرین رنگ‌بندی استان اصفهان، شهرستان‌های بُرخوار، بویین میاندشت، چادگان، خوانسار، خور و بیابانک، دهاقان، سمیرم، شاهین شهر و میمه، فریدونشهر و نجف‌آباد در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌ها در وضعیت قرمز قرار دارند.

در استا مرکزی طبق بازدید میدانی خبرنگاران ایرنا، مردم در شهرهای مختلف همکاری خوبی برای اعمال محدودیت ها داشته اند؛ در کلانشهر اراک محورهای ورودی و خروجی شهر با بلوک‌های سیمانی مسدود شده و تردد با کنترل پلاک با دقت توسط پلیس راهور استان کنترل می‌شود.

از ۱۲ شهرستان استان مرکزی، شهرستان‌های اراک، ساوه، خمین، دلیجان، شازند و کمیجان در وضعیت قرمز قرار دارند و شهرستان‌های تفرش، آشتیان ، فراهان، خنداب، محلات و زرندیه در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند.

در استان فارس که ۱۸ شهرستان از ۳۶ شهرستان در وضعیت قرمز است، با وجود تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر محدودیت ورود و خروج از شهرهای قرمز، امروز در شیراز فقط روی ورود به شهر سخت گیری می‌شود البته بنا بر مشاهدات خبرنگاران ایرنا، اصناف شیراز همکاری خیلی خوبی در تعطیلی داشته‌اند.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار