طبق آخرین گزارش در این مدت با پیگیری جدی استانداری مازندران سواحل آزادشده خزر در جغرافیای استان مازندران به ۸۵ درصد رسید و شاهد عقب نشینی گسترده مجموعه تفریحی دولتی و خصوصی در این مدت بودیم.
کد خبر: ۹۱۳۲۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹ 31 October 2020

به گزارش تابناک مازندران ، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران گفت که تاکنون ۳۹۰ کیلومتر از سواحل دریای خزر در حوزه استحفاظی این استان از تصرف دستگاه‌های دولتی و غیردولتی آزاد شده است.

بر اساس این گزارش از روابط عمومی استانداری مازندران ، مهدی رازجویان در نشست ستاد آزاد سازی سواحل دریای مازندران در ساری افزود : در مجموع حدود ۸۵ درصد حریم ۶۰ متری ساحل دریای خزر آزاد شد و در اختیار مردم قرار گرفت.

وی گفت که با راه اندازی اسکله های دریایی در سواحل دریای خزر همزمان با آزاد سازی سواحل ، این زیرساخت ها می توانند خدمات رسانی بهتری به مردم ارائه دهند.

معاون استاندار مازندران اظهار داشت : آزاد سازی سواحل دریای خزر با همراهی و همدلی تمام دستگاه های دولتی و نهادها محقق شده و با این کار بارقه ای از امید در بین مردم ایجاد شده است.

ساحل دریای خزر ۸۹۰ کیلومتر طول دارد که نیمی از این میزان به طول ۴۳۸ کیلومتر مربوط به استان مازندران است. در چند دهه اخیر به دلیل ساخت و سازها و استفاده دستگاه های دولتی و بخش خصوصی از سواحل مازندران ، حدود ۶۵ درصد آن از دسترسی آزاد و عمومی خارج شد و به حریم های خصوصی تبدیل شد.

آزادسازی سواحل یکی از طرح های قانونی مندرج در قانون برنامه چهارم توسعه بود که بر اساس آن باید تمام حریم ساحل خزر تا شعاع ۶۰ متری آزادسازی می شد به دلایلی که در بالا به آن ذکر شد تا پیش از دولت یازدهم و دوازدهم ۲۷ درصد سواحل در اختیار دستگاه‌های دولتی و ۳۷ درصد در اختیار بخش خصوصی آزاد نشد و حریم ۶۰ متری دریا همچنان در اختیار آنها بود.

اما از سال ۹۷ با تاکید دولت تدبیر امید برای دسترسی همه مردم به تمامی سواحل خزر و همچنین آماده سازی برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری ، طرح آزادسازی سواحل در استان مازندران وارد مرحله جدید و جدی شد.

طبق آخرین گزارش در این مدت با پیگیری جدی استانداری مازندران سواحل آزادشده خزر در جغرافیای استان مازندران به ۸۵ درصد رسید و شاهد عقب نشینی گسترده مجموعه تفریحی دولتی و خصوصی در این مدت بودیم.

استاندار مازندران به تازگی درباره باقی مانده سواحل آزاد نشده گفت: از حدود ۱۵ درصد باقی مانده از سواحل دریای خزر که نیاز به آزاد سازی دارد، حدود پنج درصد در اختیار نیروهای مسلح است که امیدواریم این بخش نیز آزاد شود.

احمد حسین زادگان افزود: اگر چه تاکنون بهره برداری اصولی از سواحل برای توسعه استانی در دستور کار قرار نداشت و تصرف سواحل با ساخت و سازهای شخصی از مشکلات اساسی سواحل استان بود ، ولی با برنامه ریزی و تلاش های فراوان بویژه در ۲ سال گذشته بخش قابل توجهی از سواحل آزاد شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار