آنچه مسلم است در تمام اسناد تاریخی نام بزرگترین دریاچه جهان به نامهای دریاچه مازندران، کاسپین و خرز یاد شده است و همانگونه که اشاره کردیم قوم خزر یک قوم وحشی و ضد ایرانی بوده است .
کد خبر: ۸۹۴۶۷۷
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳ 02 September 2020

به گزارش تابناک مازندران، متاسفانه با این که چندین بار توسط محققان تذکر داده شده است باز هم توسط خیلی ها نام بزگترین دریاچه جهان به اشتباه دریای خزر یاد می شود !؟

بر اساس این گزارش ، امیدواریم این بار مسئولان بلند مرتبه استان با تامل بیشتری به این امر مهم داشته باشند و از اسم واقعی این دریاچه استفاده کنند .

در تمام اسناد تاریخی نام بزرگترین دریاچه جهان به نامهای دریاچه مازندران، کاسپین و خرز یاد شده است . قوم خزر یک قوم وحشی و ضد ایرانی بوده است و کاسپین نام قدیم شهر تاریخی قزوین است پس بهتر نیست که این دریاچه را با نام دریاچه مازندران عنوان کنیم. به گواه تاریخ و تایید بیشتر باستان شناسان نام بزرگترین دریاچه جهان دریاچه مازندران است .
واقعا تاسف بار است که به علت عدم آگاهی عده زیادی از مردم مازندران نام دریاچه مازندران را با نام دریای خزر عنوان می کنند، واقعیت این است که نوشتن نام خزر برای دریای شمال ایران، توهین بزرگ به ایرانی هاست.

نوشتن نام خزر برای دریای شمال ایران، توهین بزرگ به ایرانی هاست
 

 

متاسفانه به تبعیت از نام خزر روی دریاچه مازندران نام برخی کودکان، مغازه ها و حتی تیمهای باشگاهی به اشتباه به نام خزر است!؟

به نظر می رسد که مسئولان امر برای اختلاف احتمالی برخی ها از نام دریاچه مازندران استفاده نمی کنند!؟ ولی متاسفانه از نام ضد ایرانی خزر بهره می برند...به گواه تاریخ و تایید بیشتر باستان شناسان نام بزرگترین دریاچه جهان دریاچه مازندران است .

گفتنی ست قوم خزر ؛ صدها سال قبل در منطقه قفقاز زندگی می کردند و پایتختی به اسم ساراکل داشتند. این قوم بت پرست و راهزن و نیز رباخوار بودند. آنها همیشه باعث مزاحمت و آزار مرزنشینان ایران می شدند. در هنگامی که دو دین مسیحیت در اروپا و اسلام در خاورمیانه قدرت و ثبات پیدا کرده بودند ؛ خزرها را زیر فشار گذاشتند که دست از بت پرستی برداشته و دینی آسمانی را بپذیرند. سران این قوم مکار و پول پرست با مشورت با یکدیگر به این نتیجه رسیدند که اگر هر کدام از این دو دین بزرگ و قوی را قبول کنند خواه ناخواه باید زیر امر و نهی آنان بروند و باج و خراج بپردازند پس برای فرار از انگ بت پرستی ؛ حیله ای اندیشیدند و دین یهود را به عنوان دین خود اعلام کردند تا هم بگویند دینی آسمانی داریم و بت پرست نیستیم و هم آن که از زیر بلیط آن دو حکومت بزرگ و قدرتمند اسلام و مسیحیت فرار کنند!
پس به جای استفاده از واژه اجنبی " خزر " از اسم اصلی و باستانی و همچنین بین المللی و زیبا و خوش آهنگ " کاسپین " استفاده کنید...

نام ضد ایرانی روی دریاچه مازندران
قوم خزرهم‍واره با بیزانس بر ضد ایران هم‌پیمان بود، خزرها در بین شمال غربی دریا و دریای سیاه سکونت داشتند و به دین یهودیت گرویده بودند. این‌ها مردمی بودند از نژاد زرد(اصفر) که به صحراگردی و تاخت و تاز در ممالک همجوار اشتغال داشتند و غالباً به طرف وادی رود کورا می‌آمدند آنهادر زمان سقوط ساسانیان حکومت قدرتمندی تشکیل دادندو با اعراب جنگهای خونینی داشتند. بنای استحکامات بزرگی چون شهر دربند یا (باب الابواب) در شمال قفقاز در عهد ساسانیان، که برای جلوگیری از حملات خزران صورت گرفت، هنوز پا برجاست. به اعتقاد پروفسور عنایت‌الله رضا، «خزران»، قومی بودند که در زمان خسرو انوشیروان در قرن ششم میلادی از بقایای آن‌ها به ناحیه شمال قفقاز آمدند و به‌طور کلی در منطقه بخش وسطا و جنوبی رود ولگا زندگی می‌کردند و این، هیچ ربطی به دریای شمال ایران نداشته و فاصله قوم خزر تا این دریا بسیار زیاد بوده‌است.
این دیوار که از تخته سنگ‌های بسیار بزرگ ساخته شده بود، هیجده تا بیست متر ارتفاع داشت. سی برج برفراز این دیوار قرار گرفته بود. دیوار سه دروازه آهنی داشت که یک دروازه آن به دریا گشوده می‌شد.

دربند کنونی شهری بندری در حاشیه دریای خزر است که در جنوبی‌ترین قسمت کشور روسیه واقع شده. این شهر به لحاظ اهمیت دومین شهر جمهوری داغستان با جمعیتی بالغ بر 120000 نفر (آمار سال ۲۰۱۰) است. آذربایجانی‌ها، لزگی‌ها و تاباساری‌ها بیشترین ساکنان این شهر را تشکیل می‌دهند.

برای خبرهای مختلفی که نام دریای خزر یا مازندران در آن می آید، واکنش نشان می دهند و برخی، این دو نام را حعلی می دانند؟ به عقیده آنها، کاسپین نام واقعی دریای شمال است.....

ویکی پدیا، درباره نام دریای شمال ایران، چنین نوشته است:
مطابق بخشنامه دولتی سال 1381 نام رسمی دریای شمال ایران در مکاتبات فارسی دریای خزر و در مکاتبات خارجی Caspian است. همان‌گونه که در مورد بسیاری دیگر از عوارض جغرافیایی جهان رایج است برای این دریا نیز نام‌های متفاوتی در زمان‌های گوناگون استفاده شده‌است.

همچنین: "کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران متشکل از نمایندگان 5 سازمان و وزارتخانه در جلسه مورخ 1 81/9/18 سازمان نقشه‌برداری کشور متن ذیل را به تصویب رساند:

« جهت جلوگیری از هرگونه سوء تفاهم احتمالی و جلوگیری از تشتت آراء در زمینه نام پهنه آبی شمال کشور، از نام «خزر» در داخل کشور و Caspian در متون خارجی، قراردادها و معاهدات بین المللی استفاده گردد.»
میلیون‌ها سال از زمانی كه كل كره زمین را آب فرا گرفته بود، می‌گذرد و سهم ایران از آن همه آب، داشتن بزرگترین دریاچه جهان و دومین دریاچه شور جهان شد. دریای مازندران، بزرگترین دریاچه جهان كه بین ایران و جمهوری‌های استقلال یافته شوروی مشترك است و آنقدر بزرگ است كه آن را دریا می‌نامند و دریاچه ارومیه كه دومین دریاچه شور جهان است.

موقعیت: استان‌های گلستان، گیلان و مازندران
طول دریای مازندران حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است. این دریا دارای تنوع زیستی متفاوتی است كه مهمترین آن ماهی‌های خاویاری است هرچند كه به دلیل صیدهای غیرمجاز نسل ماهیان خاویاری ‌رو به انقراض است.
130رودخانه به این دریا می‌ریزند که بزرگ‌ترین آنها رود ولگا است که هر سال به طور میانگین ۲۴۱ کیلومترمربع آب را وارد دریای مازندران می‌کند. دریای مازندران را به نام‌های دریای خزر، وركانه، گرگان و دریای كاسپین نیز می‌شناسند.

همانگونه که پیشتر گفتیم ، نام خزر نام قومی‌ است كه به همراه دیگر اقوام بیابان‌گرد شمال قفقاز، در زمان ساسانیان، بارها و بارها به سرزمین ایران ‌تاختند و پس از حضور کوتاه مدت خود معمولاً به دست سپاه ساسانی از مرزهای ایران بیرون رانده می‌شدند. در هیچ یک از نوشته‌های مؤلفان شرقی و غربی دوران پیش از اسلام نامی از "خزر” بر دریای شمال ایران دیده نشده ‌است. در نوشته‌های مؤلفین اسلامی، این دریا در کنار نام‌های دیگر، خزر هم نامیده شده ‌است.
نام ضد ایرانی روی دریاچه مازندران
دریای گرگان یا دریای ورکانه نام این دریاچه بزرگ در عهد هخامنشیان و همچنین اشکانیان است اما كاسپین از نام قوم کاسپی یا کاسی گرفته شده‌ که قبل از آریایی‌ها در کرانه‌های غربی تا جنوب غربی این دریا ساکن بوده‌اند و به تدریج تا کرانه‌های جنوبی آمدند.
از لحاظ جاذبه‌های گردشگری وجذب توریست رتبه یک را در ایران دارا است و از جنگل،دشت،کوه و دریا سود بسزایی می‌برد. مازندران بلندترین (دماوندکوه) و پست ترین( دریای مازندران) نقاط ایران را در خود جای داده است. این استان یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق از لحاظ تراکم جمعیتی و یکی از غنی‌ترین آنها از لحاظ منابع گوناگون زیرزمینی می‌باشد. این استان دارای ۲۰ شهرستان است. مرکز این استان شهرستان ساری می‌باشد،مازندران قدیمیترین مردم را در جهان از نظر یک جا نشینی دارد.روز ۱۴ آبان هم روز مازندران نام گذازی شده است.
همه جای دنيا و از جمله بيشتر کشورهای ساحلی اين درياچه زيبا , آن را به نام ايرانی کاسپين که بر گرفته از نام قوم ايرانی کاسپيان که در شمال ايران می زيستند می نامند, الا خودمان. روان شاد کريم کشاورز می نويسد: دريای خزر در دورانهای گوناگون به اسامی کرانه نشينان آن و يا اقوام و قبايلی که گهگاه در مجاورت آن مسکن گزيده بودند ناميده می شده و تمام يا بخشی از آن به نامی موسوم بوده, مانند: دريای خزران, دريای کاسپيان, دريای هيرکانيه(گرگان), دريای جرجان, دريای گيلان(يا بحرالجيل), دريای ديلم, دريای طبرستان, دريای مازندران. ياقوت حموی می گويد که ارسطو اين دريا را هيرکانيه ناميده. اعراب نخست اين دريا را بحر جرجان و سپس بحر خزر ناميدند. بطلميوس آن را دريای هيرکانيه می خواند. ابن خلدون آن را بحر طبرستان می نامد.

البته باید این واقعیت را بپذیریم که در حال حاضر ما در نامگذاری این پهنه آبی تام الختیار نیستیم و در این پهنه با ۴ کشور دیگر روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان سهیم هستیم وانگهی قرار هم نیست ما هم به همان راهی برویم که اعراب می روند و جعل و تحریف تاریخ کنیم. کاملا صحیح است که مستندات زیادی در خصوص نامگذاری این پهنه به نام دریای مازندران وجود دارد حتی جناب آقای خاتمی در دیدار رسمی با علی اف هم این نام (دریای مازندران) را به کار برد.

به هر حال آنچه مسلم است در تمام اسناد تاریخی نام بزرگترین دریاچه جهان به نامهای دریاچه مازندران، کاسپین و خرز یاد شده است و همانگونه که اشاره کردیم قوم خزر یک قوم وحشی و ضد ایرانی بوده است و کاسپین نام قدیم شهر تاریخی قزوین است پس بهتر نیست که این دریاچه را با نام دریاچه مازندران عنوان کنیم...

منابع: پروفسور عنایت‌الله رضا، اسدالله عمادی ، سيد روح الله ساداتي، پرشین استار ویکی پدیا و www.varg.ir

#مسعود پاشنا

 

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
تمام مشخصلتی که گفته شد برای اعراب هم صدق میکند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار