معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه، داروی امام کاظم (ع) و از این دست داروها بر بیماری کووید 19، اثرگذار نبوده و مورد تایید نیستند، گفت: تعداد سهمیه دارو رمدسیویر کم است به طوری که در توزیع اول این دارو تنها برای مصرف ۱۰ بیمار، در مرحله دوم برای ۱۳ بیمار سهمیه تخصیص یافت و در حال حاضر نیز این میزان افزایش داشته است.
کد خبر: ۸۸۳۱۱۹
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶ 02 August 2020

 معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه، داروی امام کاظم (ع) و از این دست داروها بر بیماری کووید 19، اثرگذار نبوده و مورد تایید نیستند، گفت: تعداد سهمیه دارو رمدسیویر کم است به طوری که در توزیع اول این دارو تنها برای مصرف ۱۰ بیمار، در مرحله دوم برای ۱۳ بیمار سهمیه تخصیص یافت و در حال حاضر نیز این میزان افزایش داشته است.

محمدرضا شیران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به استفاده داروی اینترفرون و دیگر داروهای موجود موثر بر کرونا در مازندران، اظهار کرد: در بیمارستان‌های مازندران، از گروه بتا، بتا ۱ بی و بتا ۱ آ داروهای اینترفرون، برای بهبود وضعیت بیماران کرونایی استفاده می‌شود و هر دو دارو به اندازه کافی در این استان موجود است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مصرف داروی امام کاظم(ع) که گفته می‌شود در درمان بیماران کرونایی موثر واقع شده مورد تایید است یا خیر، گفت: داروی امام کاظم (ع) و ازین دست داروها اثرگذار نبوده و مورد تایید نیستند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پاسخ به اینکه به چه میزان این داروها در درمان کرونا موثر است، تصریح کرد:برخی از این داروها به صورت علامتی درمان می‌کنند و برخی نیز با مکانیزم‌های مختلف در کاهش علائم وضعیت بیمار تاثیرگذار بوده و از شدت ان می‌کاهد اما داروها علیه خود ویروس اثر شناخته شده‌ای ندارند و به نوعی درمان‌های حمایتی محسوب می‌شوند.

وی در مورد کشف جدید داروی اکتمرا ضدکرونا و دسترسی بیمارستان‌های مازندران به این دارو، گفت: اکتمرا داروی ضد التهاب است که از طریق مهار اثر بعضی سایتوکاین های التهابی اثرگذاری خود را نشان می‌دهد، این دارو در حال حاضر از طریف وزارتخانه پذیرفته شده و تا ۲ هفته‌ دیگر وارد بازار دارویی خواهد شد و مازندران نیز از سهمیه کشوری داروی موثر اکتمرا برخوردار می‌شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در مورد اینکه در مازندران کارهای مربوط به دستیابی داروی موثر یا واکسن برای درمان کووید ۱۹ در حال انجام هست یا خیر، خاطرنشان کرد: اطلاع دقیقی از اقدام در حوزه کشف واکسن در مازندران نداریم و تاکنون موضوعی گزارش نشده است، همچنین داروهای گیاهی ادعایی نیز رد شدند.

شیران در پاسخ به اینکه داروی رمدسیویر که اثر بخشی خوبی برای بهبود وضعیت بیماران کرونایی داشته به بیمارستان های مازندران رسیده است یا خیر، نیز گفت: این دارو بر اساس سهمیه های کشوری توزیع شده و سهمیه مازندران نیز داده می‌شود و ما نیز توزیع آن را انجام می‌دهیم.

وی افزود: تعداد سهمیه این دارو کم است به طوری که در توزیع اول داروی رمدسیویر تنها برای مصرف ۱۰ بیمار سهمیه داشتیم، در مرحله دوم برای ۱۳ بیمار و در حال حاضر نیز این میزان افزایش داشته است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در مورد علت کمی سهمیه های داروی رمدسیویر گفت: به دلیل تولید کم این دارو، سهمیه های استانی نیز از تعداد کمی از دارو بهره‌مند هستند.

شیران با اشاره به مشکل کمبود اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستاهای آمل، فریدونکنار و سایر شهرها، خاطرنشان کرد: ۱۳ دستگاه اکسیژن ساز نصب و کپسول اکسیژن نیز به تعداد زیادی از بیمارستان‌ها تحویل شد که پاسخگوی نیاز بیماران باشد اما تا زمانیکه تعداد بیماران رو به افزایش است، هرچه افزایش ظرفیت دستگاه اکسیژن ساز داشته باشیم باز هم ممکن است با کمبود مواجه شویم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مشکل کمبود دستگاه اکسیژن‌ساز بخش عمده‌ای از بیمارستان‌ها مرتفع شده و با کاهش مصرف آن در بخش صنعت، اکسیژن‌ها به سمت بیمارستان‌ها برای مصارف درمانی سوق داده شد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: اگر دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی با مشکل و کمبود مواجه است، کپسول‌های اکسیژنی که اکسیژن آن در جایی دیگر تولید شده به وفور در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفته تا بیماران با کمبود مواجه نشوند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار