اين کشور با اين ويژگي‌ها همواره يک شريک اقتصادي خوب براي ايران بوده است؛ به شکلي که چين همواره مقصد صادرات ايران بوده و کالاهاي زيادي نيز از اين کشور وارد ايران شده است.
کد خبر: ۸۷۴۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵ 14 July 2020

 كمال دهقانى فيروزآبادى نماينده سابق مجلس و عضو دفتر رييس جمهور در آرمان ملى نوشت:

توسعه همکاري ايران و چين سابقه‌دار است و يک الگوي خوب در امر توسعه و پيشرفت است. چين نيز همچون ايران در دهه 60 ميلادي دست به انقلابي زد که بر اساس آن تحول عظيمي در مديريت خود ايجاد کرد و خود را در جهان مطرح کند. چين يک ظرفيت مهندسي بسيار قوي به‌خصوص در زيرساخت‌ها دارد و توليدات انبوه صنعتي اين کشور سبب شده است که اقتصاد اين کشور به رده دوم جهان برسد و اين امر مي‌تواند بر اقتصاد ايران تاثير مستقيم بگذارد و توليد ايران را نيز رونق دهد و زيرساخت‌هاي اقتصادي را نيز در ايران فعال کند. اين امر در مناطق ويژه اقتصادي مي‌تواند پررنگ‌تر باشد و صادرات ايران را همچون کشور خود محرک‌تر کند و اين همکاري در اين نقطه نيز مي‌تواند منجر به توليدات مشترک بسيار خوبي شود که در ادامه ايران را نيز به يک قدرت اقتصادي مهم نه تنها در منطقه بلکه در جهان بدل کند. همگان همچنان در تعجب هستند که اين کشور با جمعيتي بالغ بر يک‌ميليارد و پانصدميليون تومان به دومين اقتصاد برتر جهان بدل شده است. اين کشور با اين ويژگي‌ها همواره يک شريک اقتصادي خوب براي ايران بوده است؛ به شکلي که چين همواره مقصد صادرات ايران بوده و کالاهاي زيادي نيز از اين کشور وارد ايران شده است.

 حضور همزمان ايران و چين در آسيا يکي ديگر از نقاط قوت اين قرارداد مي‌تواند باشد که به آن جنبه‌هاي استراتژيک نيز اضافه مي‌کند. ايران و چين به نحوي مي‌توانند مکمل‌هاي خوبي براي يکديگر باشند. از يک‌سو ايران منابع عظيم نفت و گاز در اختيار دارد و داراي نيروي انساني متخصصي است که لازمه جدي توسعه است و از سوي ديگر، بازار مصرف ايران و اطراف آن نيز به‌شدت منافع اقتصادي زيادي را به همراه دارد. آنچه قابل توجه است ساير کشورهاي قدرتمند آسيا نيز مي‌توانند با پيوستن به اين حرکت آسيا را به نقطه ثقل اقتصادي و سياسي جهان بدل کنند. اين حرکت از آنجا شروع شد که لزوم نگرش به شرق را از سال‌ها قبل در ايران ايجاد کرد؛ البته اين امر به آن معنا نيست که تبادلات تجاري کشورهاي غربي قطع شود بلکه مساله در اين برهه زماني اولويت‌ها هستند که در زمان حال قطعا اولويت ايران کشورهاي همسايه و چين هستند. چين، هند و روسيه کشورهايي هستند که با يک واسطه در همسايگي ايران قرار دارند و مي‌توانند نقشي اساسي در اقتصاد ايران ايفا کنند.

 

از سوي ديگر جمهوري اسلامي ايران نيز نيازي اساسي به سرمايه‌گذاري خارجي در کشور دارد و از همين رو زمينه همکاري نيز به خوبي مهيا است. بنابراين قرارداد 25ساله با چين مي‌تواند يک راهبرد خوب و اصولي براي ايران باشد. اين قرارداد با سفر رئيس سابق مجلس به چين به نقطه عطف خود نزديک شد؛ سفري که با همراهي وزير امورخارجه انجام شد و نتايج مثبت زيادي در پي داشت. لاريجاني شخصيتا يک انسان استراتژيک است و ايشان در سوابق گذشته خود به‌خوبي اين امر را نشان داده است. نگاه لاريجاني در مجلس نيز هميشه راهبردي و استراتژيک بوده است. سفر ايشان به چين نيز در همين راستا و با توجه به اين ويژگي ايشان رقم خورد. بعد از اين قرارداد نيز لاريجاني همواره به علت ديدگاه راهبردي که دارد مي‌تواند نقشي اساسي در روابط ايران و چين داشته باشد.

 

چه کسی تصمیم گرفت لاریجانی به چین سفر کند؟

محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در رابطه با «سند ۲۵ ساله راهبردی ایران و چین» به برنا گفت: ایران پس از تحریم‌ها با دولت چین مراودات نسبتا خوبی را در پیش گرفت و تنها کشوری که رسما از ایران نفت خریداری می‌کرد، دولت چین بود. کشورهای دیگر حتی جرات نداشتند تا رسما اعلام کنند خریدار نفت ایران هستند. چینی‌ها بیان می‌کنند در زمان تحریم، ایران همیشه به ما مراجعه می‌کند اما برخی از سیاستمداران ایرانی با یک لبخند غربی‌ها خیلی مشتاقانه به سمت و سوی آنها می‌روند.

 

او ادامه داد: دیدار رئیس جمهور چین با مقام معظم رهبری بسیار مهم بود و بنای ارتباط با چین در همان دیدار گذاشته شد. با توجه به اینکه دولت درگیر برجام و سایر مسائل بود حاکمیت این ماموریت را به رئیس مجلس وقت، لاریجانی داد تا سفری به این کشور داشته باشد. لاریجانی در یکی از بی‌سابقه‌ترین سفرهایی که به خارج از کشور داشت به همراه روسای کمیسیون برنامه و بودجه و رئیس کمیسیون انرژی و چند نفر از وزرا من جمله وزیر اقتصاد برنامه استراتژیک بلند مدت میان، ایران و چین را دنبال کردند.

 

او در پاسخ به این سوال که لاریجانی در سفری که داشت از طرف رهبری پیامی را به چین بردند، گفت: بهتر است که اینطور بگوئیم، رهبری کاملا در جریان سفر ایشان بودند و لاریجانی از طرف حاکمیت آن هیات را نمایندگی کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار