تکذیب دامپزشکی مازندران وقوع اتفاق جدید در کشتارگاه‌ :
این روزها کلیپی از کشتار چندین دام تلف شده در کشتارگاه‌های مازندران دست به دست می شود که منجر به واکنش دامپزشکی مازندران شده است .
کد خبر: ۸۵۶۲۸۰
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴ 30 May 2020

به گزارش تابناک مازندران ، این روزها کلیپی از کشتار چندین دام تلف شده در کشتارگاه‌های مازندران دست به دست می شود که منجر به واکنش دامپزشکی مازندران شده است .

دامپزشکی مازندران در واکنش به پخش فیلمی با ادعای تخلف بهداشتی در یکی از کشتارگاه‌های استان ، اعلام کرد که فیلم مربوط به گذشته است و همان زمان هم توضیح لازم به افکار عمومی داده شد و اتفاق جدیدی در کشتارگاه‌های استان رخ نداده است.

طی 2 روز گذشته کلیپی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که ادعا شده یکی از کشتارگاه های مازندران دام های تلف شده ذبح می شود. در این فیلم چند راس گوسفند نشان داده می شود که زخمی یا بیمار هستند و یا تلف شده اند.

روابط عمومی دامپزشکی مازندران در واکنش به این کلیپ اعلام کرد که کشتار دام در کشتارگاه های استان تحت نظارت دامپزشکی با رعایت اصول بهداشتی و شرعی انجام می شود.

این روابط عمومی به نقل از مدیرکل دامپزشکی مازندران نوشت : چندی پیش فردی در کشتارگاه دام ساری به صورت مغرضانه ضمن اظهار نظر غیر کارشناسی ، اقدام به انتشار کلیپی از تلف شدن چند راس گوسفند نموده بود که دامپزشکی مازندران به محض انتشار این کلیپ ، فرد متخلف را شناسایی و به مراجع قضائی معرفی کرد.

دکتر سید حسین رضوانی افزود : همان گونه که در جوابیه روابط عمومی که در همان مقطع زمانی منتشر شد، این گوسفندان با گواهی حمل بهداشتی از سبزوار به مقصد کشتارگاه دام ساری حمل شده بودند که با توجه به تراکم بالای دام در خودرو و مسافت طولانی 6 راس گوسفند به موجب ازدحام بالا دچار آسیب جدی شده بودند که به محض تخلیه دامها در کشتارگاه ، مسئول فنی - بهداشتی و روحانی ناظر شرعی با بررسی موضوع ، پنج راس دام را میته تشخیص و از چرخه کشتار حذف و یک راس نیز با توجه به شکستگی کتف به صورت اضطراری کشتار و با حذف ناحیه آسیب دیده به بقیه لاشه اجازه مصرف داده شد.

وی تراکم بالای دام در خودروهای حمل دام زنده را جهت کشتار از اقصی نقاط کشور به مقصد کشتارگاهها را با توجه به بعد مسافت غیر اصولی خواند و تاکید کرد : مسئول فنی - بهداشتی و روحانی ناظر شرعی که در تمامی کشتارگاه های دام و طیور موارد بهداشتی و شرعی را رصد می کنند و برای تامین سلامت مصرف کنندگان اجازه نمی دهند دام و طیوری که مردار و یا دارای اندام های آسیب دیده می باشند به مراکز عرضه منتقل شوند.

رضوانی گفت : در کشتارگاه های تحت نظارت دامپزشکی کلیه مراحل کشتار اعم از قبل ، حین و بعد از کشتار ، دامها و لاشه استحصال شده تحت نظارت دامپزشکی بوده و ماموران دامپزشکی بخش دولتی و خصوصی مستقر به همراه روحانیون ناظر شرعی بر سلامت ، بهداشتی بودن و حلیت دام نظارت دقیق دارند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران به مردم اطمینان خاطر داد در صورت تهیه گوشت از قصابیهای مجاز ، با مشاهده برچسب تگ روی لاشه که اطلاعاتی همچون تاریخ کشتار، نوع دام ، نام کشتارگاه و انقضاء لاشه درج شده و مهر بهداشتی دامپزشکی که بر روی لاشه ضرب شده نگرانی نداشته باشند و با خیالت راحت این ماده غذائی مفید را با رعایت بهداشت فردی همچون استفاده از دستکش در زمان خرد کردن گوشت استفاده کنند.

وی افزود : با شناسایی و معرفی قصاب متخلف به مراجع قضائی که با انتشار این کلیپ موجب تشویش اذهان عمومی گشته ، اقدام قانونی لازم به عمل آمد و در همان مقطع زمانی این فرد ضمن حذف آن از صفحه اینستاگرام به اشتباه خود پی برد و انتشار پیام متنی و کلیپی دیگر هدف از انتشار آن را مغرضانه و شخصی عنوان کرد.

رضوانی تاکید کرد : به محض انتشار کلیپ کذائی ، دیگر اقدامات لازم از سوی این اداره کل برای تنویر افکار عمومی از جمله مصاحبه در رسانه ملی ، انتشار جوابیه روابط عمومی در فضای مجازی و معرفی فرد خاطی به مراجع قضائی انجام شد که امیدوارم دیگر شاهد چنین اتفاقات نامبارکی که موجب تکدری خاطر شهروندان عزیز می گردد نباشیم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار