کد خبر: ۸۱۴۷۸۱
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹ 16 January 2020

مدیر شبکه بهداشت و درمان چالوس نسبت به افزایش روند ابتلا به سرطان هشدار داد و گفت که بعد از بیماری قلبی و عروقی و حوادث، سرطان عامل اصلی مرگ و میر دراین شهرستان است.

حدیث گردکلی روز پنجشنبه در جلسه کمیته شهرستانی پویش ملی پیشگیری از سرطان ها آماری در باره میزان مرگ و میر این بیماری در چالوس ارائه نکرد ولی افزود که هم اکنون روزانه بیش از ۵۰ بیمار سرطانی در بخش آنکولوژی بیمارستان طالقانی چالوس پذیرش می شوند. 

وی شایع ترین سرطان در بین مردان چالوسی را سرطان معده و برای بانوان هم سرطان پستان اعلام کرد و توضیح داد : عواملی چون وراثت (ژنتیک)، نحوه زندگی و تغذیه، چاقی، کم تحرکی، دخانیات با توجه به روند رو به رشد مصرف آن بویژه در بین زنان ، مصرف برخی از مواد غذایی و مصرف مشروبات الکلی می توانند زمینه ساز ایجاد و یا تشدید بیماری سرطان شوند.

این مسئول با اعلام این که هم اکنون سن ابتلا به سرطان معده در چالوس از ۵۰ به ۴۰ سال و سرطان پستان هم در حال کاهش به زیر ۳۰ سال است ، گفت : با توجه به داشتن سابقه وراثت یا ژنتیک این سن کاهش بیشتری خواهد داشت.

وی داشتن اضافه وزن را فاکتوری موثر بر ابتلا به بیماری سرطان بویژه سرطان معده در مردان دانست و افزود که شهروندان مازندرانی رتبه نخست اضافه وزن و چاقی را در کشور دارند در حالی که یکی از عوامل مهم در ابتلا به سرطان بویژه معده چاقی است.

گردکلی تغییر سبک زندگی از جمله تغذیه صحیح و تحرک بدنی را برای کاهش و رسیدن به وزن ایده آل جهت کاهش احتمال ابتلا به بیماری سرطان موثر دانست و تاکید کرد : با توجه به روند رو به رشد مبتلایان به سرطان ، اجرای برنامه هایی برای پیشگیری و کاهش آن ضروری است.
وی مهم ترین اقدام در این زمینه را اطلاع رسانی و دادن آگاهی به افراد جامعه دانست و گفت که شهروندان با مراجعه زود هنگام به پزشک می توانند در کاهش سرطان نقش موثری داشته باشند

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار