همان‌طور که پیش از این وزیر راه مطرح کرده بود امروز تفاهم‌نامه تأمین مسکن کارگران بین وزارت کار و وزارت راه برای تأمین مسکن کارگران منعقد می‌شود.
کد خبر: ۸۰۷۷۰۰
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳ 22 December 2019

 مطابق اصل31 قانون اساسی، داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به‌خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند. ماده 73 منشور حقوق شهروندی نیز بر ضرورت برخورداری شهروندان از مسکن ایمن و متناسب با نیاز خود و خانوار و فراهم کردن امکانات آن توسط دولت تأکید دارد.

مرداد ماه امسال در دویست و هشتاد و چهارمین نشست شورای‌عالی کار بحث خانه‌دار شدن کارگران کلید خورد. این نشست با دستور کار ترمیم قدرت خرید کارگران و تأمین کالاهای اساسی خانوارهای کارگری در مرداد ماه برگزار شد و در این میان بحث تأمین مسکن کارگران به‌میان آمد، در آن جلسه تعیین و مقرر شد تا در جلسه‌ای مشخص نمایندگان گروه‌های کارگری و کارفرمایی پیشنهادات خود را برای خانه‌دار شدن کارگران به‌شکل مکتوب ارائه دهند.

 

در این راستا در دویست و هشتاد و پنجمین نشست شورای‌عالی کار سه معاون وزیر در حوزه فرهنگی، اجتماعی و تعاون وزارت کار حاضر شدند و پیشنهاداتی در خصوص تأمین مسکن کارگران و سازوکارهای مسکن مشارکتی اعلام کردند.

 

پیشنهادات در این نشست شامل تأمین مسکن مشارکتی و استفاده از ظرفیت تعاونی‌های مسکن، گسترش و تقویت تعاونی‌های مسکن کارگری بود. در این جلسه مصوب شد با توجه به اینکه تعاونی‌های مسکن پاسخگوی مطالبات مسکن کارگران نیستند، کارگروهی تشکیل و ساختار تعاونی‌های فعال بررسی و اصلاح شود و همچنین تشکل و راه‌اندازی تعاونی‌های جدید در دستور کار قرار بگیرد.

 

اصلاح آیین‌نامه‌های تبصره 2 ماده 149 و 153 قانون کار در خصوص تأمین مسکن کارگری از دیگر مصوبات این نشست بود. به جریان افتادن موضوع خانه‌دار شدن کارگران در ماه‌های اخیر، موجب شد تا برخی مقامات کارگری در اظهارنظرهای مختلف به بیان راهکارهای تأمین مسکن کارگران بپردازند.

 

واگذاری خانه‌های مسکن مهر به کارگران، اختصاص وام‌های کم‌بهره تا سقف 100 میلیون تومان نیز از دیگر پیشنهادات بوده است. واگذاری ساخت‌وساز مسکن کارگران به تعاونی‌های مسکن هم در آن جلسه مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت. اجاره به‌شرط تملیک نیز از دیگر پیشنهادات مقامات کارگری بود که با توجه به افزایش هزینه‌های مسکن و اجاره‌بها در شهرهای بزرگ و کوچک و صرف بخش اعظمی از دریافتی کارگران به اجاره‌بها مطرح شد.

 

دعوت از کارفرمایان برای مشارکت در خانه‌دارشدن کارگران نیز از مباحث مهم مطرح‌شده در جلسه برای بررسی مسکن کارگران بود.

چندی پیش محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد: به‌زودی تفاهم‌نامه‌ای را به‌منظور احداث 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران با وزارت کار منعقد می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: برای مسکن کارگران و بازنشستگان به‌زودی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تفاهمنامه‌ای امضا می‌کنیم که جزییات آن تا اندازه زیادی مشابه تفاهمنامه ساخت مسکن برای فرهنگیان است.

به گزارش تسنیم، امروز آن تفاهم‌نامه بین وزارت کار و وزارت راه به‌منظور تأمین مسکن کارگران منعقد می‌شود که جزییات آن نیز مشخص خواهد شد. در شرایطی که قیمت مسکن افزایش یافته است، کارگران اگر کل حقوق خود را پس‌انداز کنند، با 24 میلیون تومان در سال می‌‌توانند تنها 2.5 متر خانه خریداری کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار