رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت که با راه اندازی کلکسیون گیاهان دارویی و معطر در این دانشگاه، مازندران به جمع استان‌های کلکسیون‌دار این نوع گیاهان در کشور پیوسته است.
کد خبر: ۷۷۶۸۱۷
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳ 01 September 2019

اسدالله تیموری روز یکشنبه در گفت و گو یی با اعلام این که پیش از این مجموعه تخصصی گیاهان دارویی تنها در ابهر، کاشان، ارومیه و همدان وجود داشت، افزود: با توجه به فعالیت دانشگاه تخصصی کشاورزی در مازندران که تعداد زیادی دانشجوی رشته های مختلف کشاورزی در آن در حال تحصیل هستند و همچنین وجود انواع گیاهان دارویی در مازندران، کلکسیون این گیاهان در دانشگاه کشاورزی ساری راه اندازی شده است.

وی گفت: تلاش بر این است که این مجموعه به محل تخصصی تولید بذر انواع گیاهان دارویی تبدیل و زمینه توسعه و کشت این گیاهان بیش از پیش در استان فراهم شود .

رئیس دانشگاه کشاورزی ساری توضیح داد: محققان این مرکز توانستند تاکنون ۵۰ گونه گیاه دارویی را در استان مازندران و دیگر مناطق کشور شناسایی کنند که اطلاعات در خصوص نحوه کاشت ، داشت ، برداشت و تکثیر آنها می تواند پایه و اساس مطالعات تخصصی و فنی بعدی از این گیاهان باشد .

کلکسیون به مجموعه ای از آثار و تولیدات ویژه که مشابه هستند گفته می شود. در کلکسیون علاوه بر بالا بودن محصول و یا کالا از نظر تعداد ، کیفیت نیز دارای اهمیت است . قانون خاصی برای اقلام کلکسیونی وجود ندارد و هر چیز مورد علاقه را می توان جمع آوری کرد و از آن یک مجموعه کلکسیون ساخت .

تیموری از مزارع گندم، انارهای بومی، زراعت چوب، جو، برنج به عنوان مجموعه ها و آزمایشگاه های عملی برای کارهای تحقیقاتی دانشجویان این مرکز علمی نام برد و گفت: در ادامه روند ایجاد این فضاها، کلکسیون گیاهان دارویی نیز در این دانشگاه ایجاد شده است.

وی از بازگشایی درب کلکسیون گیاهان دارویی به رویِ عموم مردم به عنوان برنامه در دست اقدام دانشگاه خبر داد و افزود : با این کار زمینه و بستری فراهم می شود تا مردم نیز از داشته های طبیعی مازندران و دیگر استان های کشور در بخش گیاهان دارویی آشنا شوند.

مدیر اجرایی کلکسیون گیاهان دارویی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : در فضای ۲ هزار مترمربعی این مجموعه در حال حاضر حدود ۵۰ نوع گیاه دارویی و معطر پرورش داده می شود.

سیده عظمت میری افزود : علاوه بر کاشت و داشت گیاهان دارویی بومی مازندران، گیاهان دیگر نقاط کشور نیز در این فضا در حال تکثیر و پرورش است. که انواع پایا (چندساله) و فصلی مانند رزماری، اسطوخودوس، آویشن، نعناع فلفلی، آلوئه ورا ، استویا، بومادران، ترخون، زولنگ و اناریجه را شامل می شود.

وی با اعلام این که در حال حاضر اردبیل با داشتن ۱۲۸ گونه، متنوع ترین گیاهان را در کلکسیون خود در سطح کشور دارد، گفت: در کلکسیون گیاهان دارویی مازندران علاوه بر فراهم شدن زمینه آشنایی دانشجویان کشاورزی با این نوع گیاهان، زمینه حفاظت از ذخیره گیاهان دارویی بومی استان مازندران نیز فراهم شده است.

به گفته میری علاوه بر بحث ایجاد پایگاه تحقیقاتی گیاهان دارویی در این دانشگاه ، موضوع تولید انبوه و تجاری سازی این نوع گیاهان نیز پیگیری می شود .

ایرنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار