جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی امروز در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد
کد خبر: ۷۶۴۳۶۶
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲ 20 July 2019

 جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی امروز در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد
محاکمه عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این جلسه پس از قرائت کیفرخواست از سوی قاضی شهریاری سرپرست دادسرای جنایی، متهمان و وکلا در فرصت جداگانه به دفاع از خود پرداختند.
در این جلسه دادگاه که بیش از سه ساعت طول کشید، قاضی پرونده ختم رسیدگی را اعلام کرد و گفت: حکم متهمان در مهلت مقرر قانونی صادر خواهد شد؛ بنابراین گزارش، پس از اعلام خبری مبنی بر وقوع قتل در زندان فشافویه، دستگاه قضا به سرعت به موضوع ورود کرد و پس از دو روز از تاریخ حادثه، در ۲۲ خرداد سال جاری، دادستانی تهران از صدور کیفرخواست آن خبر داد و اعلام کرد: کیفرخواست متهم به قتل عمدی و همچنین متهم به معاونت در قتل عمدی مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی که ۱۳۹۸.۰۳.۲۰ در زندان تهران بزرگ با ضربات تیزی مجروح شده و به قتل رسیده بود، با تکمیل تحقیقات و تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص و مجازات قانونی سایر اتهامات مندرج در کیفرخواست صادر و جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک ارسال شد.
۲۷ خرداد هم سخنگوی قوه قضاییه با تشریح جزئیات مضروب و به قتل رسیدن مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی، از دستور رئیس قوه قضاییه به سازمان زندان‌ها و دادستانی کل کشور برای بررسی قصور احتمالی ماموران خبر داد.
در همان روز سازمان زندان‌ها اطلاعیه‌ای در خصوص قتل شیرمحمدعلی صادر کرد که در آن عنوان شده است در روز حادثه، برای رفع ایراد سیستم فاضلاب بهداشتی محل نگهداری دو نفر فوق الذکر، نامبردگان به هواخوری هدایت می‌شوند و با گشوده شدن درب محل نگهداری زندانیان امنیتی برای توزیع غذا، متهمان به دلیل حضور در هواخوری از فرصت پیش آمده سوء استفاده می‌کنند و به سرعت وارد حریم نگهداری زندانیان امنیتی می‌شوند.
متمهان در کمتر از دو دقیقه، علیرضا شیرمحمدعلی را مورد ضرب و جرح قرار دادند که با حضور عوامل زندان و انتقال مصدوم به بیمارستان خارج از زندان، اقدامات پزشکی فاقد نتیجه بود و نامبرده در بیمارستان فوت کرد.
رئیس قوه قضاییه نیز دوم تیر در گفت‌وگوی تلویزیونی در خصوص موضوع قتل شیرمحمد علی اظهار کرد: درباره این حادثه که حادثه بدی بود و اتفاق افتاد، بلافاصله هیئتی برای بازرسی حادثه اعزام شد و همچنین از طریق دادستانی تهران که این زندان در تهران واقع شده و متهمان و محکومان آن مربوط به دادسرای تهران هستند و همچنین از طریق دادستانی کل، افرادی را مامور کردیم که موضوع را بررسی کنند.
سخنگوی قوه قضاییه هم در پنجمین نشست خبری خود بیان کرد: در تیرماه به پرونده قتل شیرمحمدعلی که در زندان فشافویه به قتل رسید، رسیدگی خواهد شد.
اسماعیلی افزود: سیاست دستگاه قضا در این قبیل موارد بررسی جامع و دقیق، کارشناسی و شناسایی متخلفان احتمالی و نوع تخلف آن‌ها و در نهایت برخورد متناسب است. گاهی اوقات اقتضا می‌کند که فرد تحت تعقیب قرار گیرد و گاهی اوقات نیز موضوع ضعف مدیریتی است و این ضعف مدیریتی اقتضا دارد که مدیر جابجا و به تناسب نتیجه تحقیقات تصمیمی گرفته شود و در نهایت نیز رئیس زندان فشافویه برکنار و مدیر کل زندان‌های تهران توسط خود سازمان زندان‌ها جابجا شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار