رئیس خانه معدن ایران می‌گوید سیل در استان‌های گلستان و مازندران موجب رانش زمین و تخریب اولیه در معادن زغالسنگ شد.
کد خبر: ۷۳۴۴۵۱
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶ 14 April 2019

رئیس خانه معدن ایران می‌گوید سیل در استان‌های گلستان و مازندران موجب رانش زمین و تخریب اولیه در معادن زغالسنگ شد.

به گزارش ایرنا، وقوع سیلاب که از آخرین روزهای سال 97 در استانهای شمالی آغاز شد با گذشت 25 روز از فروردین 98، همچنان تداوم دارد و اکنون هموطنان در استان خوزستان با آن مقابله دارند و انتظار می رود با مدیریت یکپارچه از این رخداد طبیعی گذر کنیم.
آمارهای متقنی از میزان خسارات وارده به بخش‌های مختلف کشور وجود ندارد، اما مدیران و مجریان امدادی، صنعتی، زیر بنایی و کشاورزی برآوردهایی مختلف از میزان خسارت‌ها ارایه داده‌اند که در واقع پیش‌بینی است.
برخی گزارش ها حاکی از آن است که سیل اخیر بیش از 24 استان، 231 شهرستان، 269 شهر و پنج هزار روستا را درگیر ساخت و به این ترتیب بیش از 77 درصد استانهای کشور با این رخداد طبیعی دست بگریبان شدند.
بررسی های اولیه گویای آن است که بخش معدن در مقایسه با دیگر بخش‌ها از جمله کشاورزی چندان تحت تاثیر سیل نبوده، اما به هرحال در این ارتباط آثار و عوارضی از نظر رانش‌های زمین، جاده‌های دسترسی به معدن و ... با آن روبرو شده است.
«محمد رضا بهرامن» رئیس خانه معدن ایران ضمن اعلام اینکه وقوع سیل آثار مخرب مستقیم چندانی در بخش معدن نداشته، گفت: در استان‌های گلستان و مازندران سیل موجب رانش زمین و تخریب اولیه در معادن زغالسنگ شد.
به گفته وی، استانهای ایلام، البرز و تهران با مساله آبگرفتگی روبرو شدند و در استان فارس گزارشی دریافت نشد، اما در استان لرستان سیل بر معادن و صنایع معدنی اثر گذار بود، که اطلاعات دقیق‌تر در آینده بدست خواهد آمد.
«رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن وتجارت در تازه‌ترین گزارش از وضع خسارت به بخش‌های صنعت و معدن، اعلام کرد: حدود 2 هزار میلیارد تومان خسارت به بخش صنعت، معدن و تجارت در مناطق سیل زده وارد شد.
خانه‌های معدن استانها یاریگر سیل‌زدگان
رئیس خانه معدن ایران اضافه کرد: فعالان معادن و خانه‌های معدن استانی که در معرض مستیقم سیل بودند، از پنجم فروردین به طور جدی به حالت آماده‌باش درآمدند و با تجهیزات خود، ضمن هماهنگی با ستاد های مدیریت بحران استانی به یاری سیل زدگان شتافتند و در واقع امکانات سخت افزاری معادن در این استانها در خدمت سیل‌زدگان قرار گرفت.
وی گفت: واحدهای معدنی می‌توانند با امکاناتی که در قالب سخت‌افزارها در اختیار دارند، می توانند در خدمت استانهای سیل‌زده قرار گیرند.
به گفته وی، بسیج ماشین آلات معدنی برای پشتیبانی و یاری هموطنان در سطح کشور که از سیل آسیب دیده‌اند و یا در محاصره این رخداد طبیعی قرار گرفتند، بخشی از خدمتی است که می توان در این ارتباط انجام داد.
بخش معدن و تامین مصالح ساختمانی
رئیس خانه معدن ایران تصریح کرد: امروز با همپوشانی همه مردم می توان رخداد سیلی را که 24 استان کشور را تحت تاثیر قرار داده، پشت سرگذاشت و زمینه عمران و آبادانی کشور را فراهم ساخت.
وی پیشنهاد داد: بخش معدن و خانه‌های معدن در سطح کشور می‌توانند مواد اولیه به ویژه مصالح ساختمانی مورد نیاز را برای سیل‌زدگان تامین و برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند.
بهرامن اضافه کرد: همیاری آحاد جامعه امکان گذر از بحران کنونی را فراهم می‌سازد و بخش معدن قادر است با پایین ترین قیمت مصالح ساختمانی مورد نیاز سیل زدگان را در قالب دوره‌های زمانی یک یا چند سال فراهم سازد.
آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت گویای آن است که از مجموع متوسط سالیانه 400 میلیون تن مواد معدنی استخراجی در سطح کشور بیش از 60 تا 65 درصد آن مصالح ساختمانی است.
وی خاطرنشان ساخت: خانه معدن ایران با همکاری ستاد مدیریت بحران، تامین مصالح ساختمانی مورد نیاز سیل‌زدگان را براساس سیاست متولی این بخش ( وزارت صنعت، معدن وتجارت) تامین و در اختیار مردم قرار دهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار