معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برآوردهای اولیه نشان می دهد که خسارات ناشی از سیل در بخش جاده ها و ابنیه جاده ای در استان های گلستان، مازندران، لرستان، ایلام و خوزستان 26 هزار میلیارد ریال است.
کد خبر: ۷۳۳۱۵۳
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۶ 10 April 2019

خیرالله خادمی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مسئولان راه و شهرسازی در استان خوزستان تاکنون اقدامات خوبی در مناطق سیل زده انجام داده اند.
خادمی بیان کرد: یک هزار دستگاه ماشین آلات سنگین برای نگهداری جاده های موجود و احداث سیل بند در مسیر جاده های در معرض سیلاب توسط وزارت راه و شهرسازی اعزام و هم اکنون در حال فعالیت هستند.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنایی حمل و نقل کشور ادامه داد: بر اساس تصمیم ستاد بحران استان خوزستان ، حفاظت از برخی شهرها و روستا همچون سوسنگرد بر عهده اداره کل راه و شهرسازی و سازمان راهداری استان و شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان بر عهده اداره کل بنادر و دریانوردی قرار گرفت.
وی با اشاره به مسدود شدن جاده ترانزیتی اهواز- اندیمشک، گفت: روزانه 42 هزار خودرو از جمله کامیون های حمل بار به سمت لرستان و مرکز کشور از این مسیر شریانی تردد دارند که با آبگرفتگی 20 کیلومتر آن، با هماهنگی های صورت گرفته با پلیس راه خوزستان این مسیر مسدود و مسیر جایگزین تعیین شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی مسیر جایگزین را محور اهواز- ملاثانی-شوشتر-دزفول- اندیمشک به پل زال معرفی کرد و ادامه داد: با توجه به ترافیک سنگین در این محور، رانندگانی که قصد تردد غیر ضروری در این محور را دارند سفر خود را به زمان دیگر موکول کنند.
خادمی با اشاره به زیرآب رفتن 20 کیلومتر از خط ریلی اهواز به اندیمشک ادامه داد : در حال حاضر تردد ریلی به شمال خوزستان و کشور قطع است اما برای جابجایی مسافران ریلی به سمت شمال کشور، با هماهنگی های صورت گرفته بین راهداری خوزستان و راه آهن جمهوری اسلامی حمل و نقل ترکیبی در حال انجام و مسافران خط ریلی پس از پیاده شدن در ایستگاه اندیمشک ادامه مسیر را با اتوبوس به اهواز خواهند داشت.
وی گفت: 100 دستگاه ماشین آلات سنگین از سوی ادارات کل راهداری کشور و پیمانکاران بخش خصوصی تامین شده و تا فردا برای امداد رسانی به مناطق خوزستان وارد استان خواهند شد.

**قطع ارتباط 270 مسیر روستایی
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت : 270 مسیر روستایی در خوزستان دچار آبگرفتگی شده اند که از این تعداد 120 مسیر مسدود می باشند که پس از کاهش سطح آب در جاده ها، بازگشایی مسیرهای اصلی و مسیرهای روستایی آغاز خواهد شد.
وی ادامه داد: درصورتی که خسارت وارده کم باشد بازگشایی مسیرها سرعت بیشتری به خود می گیرد اما اگر با خسارت بالایی مواجه باشیم این بازگشایی نیازمند اعتبار و زمان بیشتری خواهد بود.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنایی حمل و نقل کشور ادامه داد: بیش از 20 استان کشور با بارندگی شدید مواجه بودند اما در پنج استان گلستان، مازندران، لرستان، ایلام و خوزستان به دلیل سیل شرایط بحرانی داشتیم و نیز بیشترین خسارات جاده ای مربوط به استان لرستان است.
وی بیان کرد: برآوردهای اولیه نشان می دهد که در حال حاضر سه هزار میلیارد ریال خسارت به جاده های استان وارد شده است اما ممکن است باز هم این میزان خسارت افزایش پیدا کند.
خادمی افزود : دولت به دنبال تأمین اعتبار جبران خسارت در تمامی حوزه ها از جمله حوزه جاده ای و پل ها می باشد و جبران این خسارت ها با توجه به حجم آنها زمان نیاز دارد.
وی با بیان اینکه 130 هزار واحد مسکونی در سطح کشور بر اثر سیلاب دچار خسارت شدند خاطر نشان کرد : تأمین اعتبار خسارت سیل در تمامی بخش ها با توجه به غیرپیش بینی بودن آن بدون تردید در قالب بودجه 98 امکان پذیر نیست و دولت به دنبال تأمین اعتبار خسارت از سایر منابع از جمله صندوق توسعه ملی است.
به گزارش ایرنا در پی طغیان رودخانه های دز، کرخه و کارون، تاکنون دستور تخلیه هفت شهر و بیش از 180 روستای خوزستان صادر شده است.
به گفته وزیر کشور 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سیلاب هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار