دریافت عوارض از مسافرین می‌تواند راهگشا در مدیریت پسماند باشد، اما مدیران استان با این موضوع مخالفت داشته و آن را غیرممکن می‌دانند؛ این مهم نیازمند عزم جدی مدیران و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای تصویب این موضوع است.
کد خبر: ۶۵۴۱۷۶
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲ 11 September 2018

به گزارش تابناک مازندران، عبادی دبیر شبکه تشکل‌ها و سمن‌های محیط زیست منابع طبیعی مازندران گفت: با اشاره به اینکه هنوز بودجه‌های تعریف شده در بحث پسماند مشخص نیست، گفت:

براساس این گزارش، در این راستا دریافت عوارض از مسافرین می‌تواند راهگشا در مدیریت پسماند باشد، اما مدیران استان با این موضوع مخالفت داشته و آن را غیرممکن می‌دانند؛ این مهم نیازمند عزم جدی مدیران و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای تصویب این موضوع است.
وی در ادامه اظهار داشت:

برای تامین بودجه مدیریت پسماند می‌توان از مسافران و گردشگران برای ورود به مناطق سرسبز عوارض دریافت کرد.

داریوش عبادی با اشاره به اینکه بنا به نظر مسئولان کمبود اعتبارات در بخش پسماند و مدیریت آن چالش اصلی این حوزه است، اظهار کرد: با این توجیهات ما سال‌ها است که موضوع پسماند در این گردونه ثابت مانده و در جا زده‌ایم.

وی گفت: متاسفانه طی چند سال گذشته اقداماتی که در حوزه پسماند انجام می‌شد به دلیل نبود بودجه در سطح شهرداری‌ها متوقف شده است.

دبیر شبکه تشکل‌ها و سمن‌های محیط زیست منابع طبیعی مازندران ادامه داد: برخی از مسئولین در یک برهه‌ای از زمان ظهور پیدا کرده و اقداماتی در این راستا انجام می‌دهند، اما مدیریت پسماند در مازندران توسط اشخاص است و ما هنوز این موضوع را در یک پلان مدیریتی ثابت در استان تعریف نکرده‌ایم.

وی با اشاره به وجود منابع طبیعی خدادادی در مازندران از جمله دریا، جنگل و جلگه این استان شاهد حضور ۲۰ میلیونی مسافر در پیک‌های سفر است، یادآور شد: تمام شهر‌های کشور حتی برای وارد شدن به یک محیط سرسبز از جمله پاک ورودی دریافت می‌کنند، اما برای مازندران که خود به تنهایی یک پارک طبیعی محسوب می‌شود هیچ ورودی برای آن دریافت نمی‌شود و مردم این منطقه هر ساله با زباله‌هایی که مسافران تولید می‌کنند درگیر هستند.

دبیر شبکه تشکل‌ها و سمن‌های محیط زیست منابع طبیعی مازندران با بیان اینکه طی مکانیزمی گرفتن عوارض در شاهراه‌های مازندران می‌تواند مثمر ثمر باشد، خاطرنشان کرد:

عوارض می‌تواند در پسماند و آلاینده‌هایی که مسافرین تولید می‌کنند هزینه و نباید صرفا به دلیل ورود به آزادراه‌ها عوارض دریافت شود؛ می‌تواند ورود مسافر به یک منطقه سرسبز نیز برای دریافت عوارض در دستور کار قرار گیرد، اما انجام نشدن این مقوله از سوی مسئولین مازندران جای تامل دارد.

 

 

وی با اشاره به اینکه دریافت عوارض به صورت یک قانون قابل اجرا است، گفت: تا تغییر نگرشی در وضعیت پسماند استان در مسئولین نبینیم خروجی جلسات مدیریت پسماند مثبت نخواهد بود.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار