یازالده گومز پینتو مهاجم پرتغالی به دردسری جدی برای مدیران استقلال تبدیل شده است.
کد خبر: ۶۵۲۷۶۹
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۰ 08 September 2018

خبرورزشی، زمستان سال قبل در آخرین روز‌هایی که استقلال فرصت داشت تا لیست آسیایی خود را ببندد و برای ارائه به کنفدراسیون فوتبال ارسال کند تحرکات برای خرید مهاجم خارجی به جایی رسید که مهاجمی پرتغالی سر از تهران درآورد. یازالده گومز پینتو در شرایطی مسافر ایران شد که آن روز‌ها هر بازیکنی شفر دست روی او می‌گذاشت بنا به دلایل متعدد از حضور در تهران سر باز می‌زد، اما این بازیکن پرتغالی با تدابیر حفاظتی بسته باشگاه به تهران آمد بلکه طلسم خرید مهاجم خارجی شکسته شود. بعد از ۴۸ ساعت، اما سرنوشتی بهتر از دیپورت نصیب یازالده نشد، چون باشگاه استقلال اعلام کرد این بازیکن مصدوم است و نمی‌تواند مهره تعیین‌کننده‌ای برای تیم در بازی‌های داخلی و آسیایی باشد. با گذشت نیم‌فصل، اما پیش‌قراردادی که برای مهاجم پرتغالی ارسال شد به دردسری بزرگ برای استقلال تبدیل شده و جریمه‌ای بالغ بر ۴۰۰ هزار دلار (با دلار ۱۵ هزار تومانی بیش از ۶ میلیارد تومان) روی دست باشگاه گذاشته است، جریمه‌ای که سرپرست باشگاه پرداخت آن را قطعی می‌داند.

دی ماه ۹۶ وقتی یازالده گومز به تهران رسید نماینده استقلال صبح یکی از روز‌های زمستان سرد پایتخت با این بازیکن در ساختمان ایفمارک حاضر شد تا تست‌های پزشکی انجام شود. آن روز پزشکان ایفمارک در گزارش خود به دو مورد اشاره مستقیم داشتند؛ اول اینکه یازالده بیش از ۵ تا ۶ کیلو اضافه وزن دارد ضمن اینکه مصدومیتی کهنه در مچ پای راست او دیده می‌شود. باشگاه دوست نداشت این اخبار رسانه‌ای شود از همین رو پرونده به صورت محرمانه باقی ماند تا در تست‌های بعد از ظهر همان روز دکتر نوروزی معاونت پزشکی باشگاه نیز مصدومیت او را تأیید و مانع عقد قرارداد باشگاه با این بازیکن شود. مهاجم پرتغالی در شرایطی بعد از چهار روز حضور در تهران به کشورش دیپورت شد که هیچ استقلالی‌ای تصور نمی‌کرد پیش‌قرارداد ارسال شده برای یازالده بعد از شش ماه به بحرانی ۶ میلیارد تومانی برای باشگاه تبدیل شود، چون این بازیکن با ارائه مستندات خود به کمیته انضباطی فیفا از طریق وکلای خود حکم محکومیت استقلالی‌ها را دریافت کرد و در انتظار دریافت غرامت از برخورد چند ماه قبل بود.

امیرحسین فتحی با اشاره به روند این ماجرا گفت: «در خصوص شکایت یازالده، عدم آگاهی دوستان در منعقد کردن قرارداد باعث شد معضلی جدید برای باشگاه ایجاد شود و استقلال در معرض جریمه سنگین قرار بگیرد. وقتی دعوتنامه برای بازیکن ارسال می‌شود، به این معناست که برای مذاکره بیاید، اما وقتی در دعوتنامه نوع قرارداد، پاداش‌ها و تعداد گل‌های زده شده، قید می‌شود به منزله قرارداد است. متأسفانه کار غیرمنطقی، غیرورزشی و غیرحقوقی رخ داده و این اشتباهی بود که از سوی مسئولان قبلی رخ داد. با فیفا در سوئیس رایزنی کردیم این مشکل حل شود، اما فیفا احتمالاً به نفع یازالده رأی می‌دهد و باید جریمه آن را پرداخت کنیم!»

در واکنش به این ماجرا، اما سیدرضا افتخاری مدیرعامل وقت استقلال به نحو دیگری صحبت کرد و پاسخ داد: «این بازیکن با معرفی آقای شفر و پس از هماهنگی اولیه به ایران آمد و در همان دعوتنامه به صراحت قید شد که شرط عقد قرارداد، قبولی در تست پزشکی و پس از مذاکره نهایی است. او به ایران آمد و پس از رد شدن در تست پزشکى ایفمارک و با گزارش پزشکی ارائه شده، مبنی بر مصدومیت، ایران را ترک کرد بنابراین نه تنها شرط پذیرش در تست پزشکی محقق نشد، بلکه مذاکره نهایی برای عقد قرارداد نیز صورت نگرفت و شکایت او فاقد وجاهت است».

از آن جا که در این پرونده همه چیز به ضرر استقلال پیش رفته تا بازیکنی که یک دقیقه هم پیراهن این باشگاه را بر تن نکرده مبلغی حدود ۴۰۰ هزار دلار دریافت کند، باشگاه تهرانی به توصیه برخی مشاوران حقوقی با وکیلی زبردست در اروپا که سابقه برنده شدن در پرونده‌های مشابه را دارد، رایزنی کرد بلکه این وکیل بتواند میزان خسارت را به کمترین حد ممکن برساند. گفته می‌شود سران استقلال حتی راضی شدند یک‌چهارم این مبلغ را برای مختومه شدن پرونده به یازالده بپردازند، اما مهاجم پرتغالی و مدیربرنامه‌های او زیر بار نرفته و مدعی شدند یک دلار هم از خواسته خود کوتاه نخواهند آمد. از همین رو بنا به آخرین اولتیماتوم صادر شده از سوی کمیته انضباطی فیفا منتظر پرداخت این پول هستند، اتفاقی که اگر عملی نشود ممکن است در صدور پروانه حرفه‌ای باشگاه از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا تأثیر مستقیم داشته باشد و حتی مانع ورود این تیم به فصل جدید لیگ قهرمانان شود.

مکث

طی ۷۲ ساعت گذشته کمیته حقوقی باشگاه استقلال با ارسال مستنداتی که از یازالده و تأیید مصدومیتی که داشت به وکیل اروپایی آخرین دست و پا‌ها برای جلوگیری از پرداخت این جریمه سنگین را زد گرچه بعید به نظر می‌رسد به نتیجه مثبتی در این راه برسد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار