رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که امسال 204 هزار هکتار از زمین های استان زیر کشت برنج رفته است ، گفت که شالیکاران مناطق کوهپایه ای در شرق استان آخرین بوته های نشا خود را این هفته وارد شالیزار کرده و کاشتند.
کد خبر: ۶۲۵۸۵۱
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷ 02 July 2018

ایرنا ، نخستین بوته برنج امسال از رقم طارم محلی پانزدهم فروردین در سطح حدود پنج هکتار از زمین های شالیزاری روستای فیروزکلا از توابع بخش دشت سر آمل نشا شد.
شالیکاران مازندرانی بویژه کشاورزان حوضه آبریز هراز کار نشای برنج را به طور رسمی از نیمه دوم فروردین ماه آغاز کردند و اواخر دهه اول تیر ماه پایان کشت این محصول در زمین های شرق و کوهپایه ای استان است.
از آنجا که زمین های شرق و بالا دست استان مازندران زیر کشت دانه روغنی کلزا ، گندم و جو می رود ، این زمین ها دیرتر از زمین های واقع در دشت و غرب استان نشاکاری می شوند.
** کاهش 8 هزار هکتاری برنجکاری مازندران
رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که امسال 204 هزار هکتار از زمین های استان زیر کشت برنج رفته است ، گفت که شالیکاران مناطق کوهپایه ای در شرق استان آخرین بوته های نشا خود را این هفته وارد شالیزار کرده و کاشتند.
ابراهیم قربان نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : پارسال 213هزار هکتار برنجکاری در استان شده بود ولی امسال به دلیل کم آبی ، هشت هزار هکتار از زمین های مناطق پائین دست حوضه آبریز سد شهید رجایی ساری زیر کشت برنج نرفته است.
وی از همکاری کشاورزان شالیکاران در زیر کشت نبردن شالیزارهای در معرض خشکی قدردانی کرد و اظهار داشت : 6 هزار و 700 هکتار از این شالیزارها به خاطر کمبود آب زیر کشت سویا ، گنجد ، آفتابگردان و پنبه رفته است.
سد شهید رجائی ساری بر اساس اعلام مسئولان شرکت آب منطقه ای مازندران با 60 درصد کاهش ذخایر آبی نسبت به سال آبی گذشته ، بیشترین لطمه را از خشکسالی و کاهش بارندگی تحمل کرده است.
این سد که 162 میلیون متر مکعب ظرفیت ذخیره سازی دارد ، در بهار امسال تنها حدود 55 میلیون متر مکعب ذخیره داشت که از این میزان 22 میلیون مترمکعب برای پایداری سد قابل برداشت نیست.
رییس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران وضعیت رشد شالی در استان مازندران را مطلوب توصیف کرد و گفت : امسال بیش از 80 درصد از شالیزارهای استان زیر کشت سه رقم طارم محلی ، هاشمی و فجر از رقم های کم محصول و رایج رفته است.
وی افزود : هر ساله شالیکاران شهرستان های فریدونکنار ، آمل ، بابل ، بابلسر و محمودآباد در حوضه آبریز هراز حدود 45 روز زودتر از مناطق شرقی استان کشت و کار برنج را آغاز می کنند و هم اکنون شالی این زمین ها در مرحله ظهور خوشه قرار دارد.
مازندران سالانه با میانگین تولید حدود یک میلیون تن برنج سفید ، 42درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.
مازندران 460هزار هکتار زمین زراعی و باغی دارد و سالانه حدود هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می کند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار