مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 کشور از ایجاد رشته نانوایی در یکی از مراکز علمی و کاربردی مازندران خبرداد و گفت : نانواهای فعلی و نیز افراد علاقمندی که قرار است به این حرفه بیایند در این رشته تحصیل خواهند کرد .
کد خبر: ۶۱۷۶۷۲
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶ 11 June 2018

به گزارش تابناک : سید محمد جعفری روز دوشنبه افزود : آموزش اصولی و حرفه ای از چالش های پیش روی فعالیت نانوایی های مازندران بود که این مساله نقش مهمی را در کیفیت و پخت نان داشته است . 
وی ادامه داد : برای رفع این مشکل با اعلام نیاز به ایجاد رشته ای برای آموزش نانواهای استان ، مرکز آموزشی علمی - کاربردی شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران برای راه اندازی رشته نانوایی در مرکز خود اعلام آمادگی کرد . 
مدیر عامل شرکت غله منطقه 2 اعلام کرد : با ایجاد رشته دانشگاهی نانوایی به دنبال این هستیم تا در محیط های آموزشی زیر نظر افراد متخصص و باتجربه آشنا به نانوایی ، اصول حرفه ای این شغل به افراد آموزش داده شود . 
وی آموزش و مهارت حرفه ای را بخش مهمی از امتیاز درجه بندی خبازی های مازندران ذکر کرد و گفت : از 100 درصد این درجه بندی 12 درصد آن مربوط به آموزش و داشتن مهارت است . 
به گفته جعفری با توجه به اینکه نانواهای مازندران به صورت خودآموخته و تجربی به این حرفه مشغول هستند فعالیت غالب این قشر به آموزش اصول حرفه ای نیاز دارد . 
وی گفت : هرچند طی پنج سال گذشته آموزش نانوایی از سوی اداره کل فنی و حرفه ای مازندران انجام شد اما نبود مربی با تجربه در این عرصه باعث شده تا آموزش ها به نتیجه مورد نظر ختم نشود . 
مدیر عامل شرکت غله منطقه 2 اضافه کرد : با ایجاد رشته نانوایی در دانشگاه و تحصیل نانواها زیر نظر اساتید و اهل فن باعث می شود تا آموزش های حرفه ای صورت بگیرد . 
رتبه بندی نانوایی های مازندران در قالب طرح نظام واحدهای خبازی ها از حدود 2 سال قبل در این استان انجام شد و کارشناسان و بازرسان علوم پزشکی ، شرکت غله ، صنعت ، استاندارد ، فرمانداری و اتحادیه خبازی ها از تمامی این مجموعه ها بازدید و درجه بندی کردند . 
مازندران چهار هزار و 200 نانوایی دارد که در این ارزیابی تنها 2 درصد این نانوایی ها درجه یک هستند و 22 درصد درجه 2 و 76 درصد نانوایی ها درجه سه هستند . 
وضعیت بهداشت ، تجهیزات ، مهارت کارکنان ، مساحت و امکانات نگهداری آرد از جمله آیتم های ارزیابی نانوایی ها است که آموزش 12 درصد از این امتیازها را دارد . 
بنا به گفته مدیر عامل شرکت غله منطقه 2 اکثر خبازی های مازندران نتوانستند امتیاز مربوط به آموزش و مهارت نیروی انسانی را کسب بکنند که این موضوع ضرورت آموزش در این افراد را نشان می دهد . 

 

 

منبع : ایرنا 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار