مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور از افزایش دمای هوا، وزش بادهای شدید و بروز پدیده گردوغبار به دلیل جو ناآرام تا پایان خرداد خبر داد.
کد خبر: ۶۱۵۸۳۸
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳ 06 June 2018

به گزارش تابناک : مسعود حقیقت امروز- چهارشنبه- گفت: امروز ساکنان مناطق شمال شرق و ارتفاعات البرز و زاگرس بویژه زاگرس مرکزی و استان های همدان، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد شاهد رعدوبرق و وزش باد شدید و رگبارهای پراکنده خواهند بود.
وی ادامه داد: فردا (پنجشنبه) ساکنان شهرها و استان های البرز شرقی مانند شرق استان تهران، استان سمنان، شمال خراسان رضوی و شمال آذربایجان شرقی با پدیده ناپایداری هوا در قالب رگبار، باران و وزش باد روبرو می شوند.
پنجشنبه وزش باد شدید و گردوخاک در شمال شرقی، شرقی و جنوب غربی کشور یعنی استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان پدیده غالب است.
حقیقت افزود: مدل های هواشناسی نشان می دهد فردا در اردبیل، آذربایجان شرقی، ارتفاعات البرز و مناطق مرتفع کرمان نیز رگبار و باران های پراکنده بروز می کند.

***دمای هوای تهران رکورد زد
حقیقت گفت: دیروز ساکنان پایتخت گرم ترین روز امسال را با بیشینه دمای 37 درجه سانتیگراد بالای صفر تجربه کردند. امروز نیز دمای هوا به 35 درجه بالای صفر می رسد.
وی ادامه داد: دمای هوای امروز صبح تهران به 27 درجه سانتیگراد بالای صفر رسید. 
«امروز شهرهای امیدیه، ایرانشهر و لامرد با دمای 49 درجه سانتیگراد بالای صفر و سراب با 6 درجه بالای صفر به ترتیب عنوان گرم ترین و سردترین مناطق کشور را به نام خود ثبت کردند».

***ادامه وزش باد و سیطره گردوغبار در شهرهای مختلف
مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور گفت: از شدت وزش بادهای شدید و پدیده گردوغبار در شهرهای مختلف کشور کاسته شده است اما انتظار داریم این پدیده تا پایان خردادماه به دلیل ناپایداری ها و گرم و سردشدن ناگهانی دما ادامه یابد.
حقیقت به عشایر توصیه کرد به دلیل ناپایداری بیشتر در ارتفاعات از استقرار در این مناطق یا چرای دام در کوهستان ها خودداری کنند.
وی همچنین از سبزی و صیفی کاران مناطق جنوبی خواست دور آبیاری را کاهش داده و به دلیل افزایش دما برای جلوگیری از آسیب رسیدن به محصولات کشاورزی در بازه های زمانی کوتاه تری آبیاری کنند.
این کارشناس هواشناسی به این کشاورزان توصیه کرد: در فاصله ساعت های 11 صبح تا 5 عصر از محلول پاشی (سم پاشی) خودداری کنند؛ زیرا در اوج گرمای هوا آب به سرعت تبخیر شده و سم موردنظر کارایی خود را از دست می دهد.

 

 

منبع : ایرنا 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار