شهرستان آمل با شرایط جغرافیایی و برخورداری از جاده استراتژیک و ترانزیتی محور هراز، مامن و محل کسبی برای برخی از افرادی شده که به عنوان متکدی شناخته می‌شود.
کد خبر: ۵۳۴۴۰۹
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶ 05 December 2017
به گزارش تابناک : متکدیانی که در ورودی و سطح شهر چهره نازیبایی را برای استقبال از میهمانان پایتخت نشین و سایر استان‌های کشور به عنوان زائران حرم مطهر امام رضا(ع) رقم زدند و با چهره‌های نامأنوس از کشورهای دیگر دست‌شان را به سمت مسافران این شهرستان دراز کرده تا کاسبی برای خود رقم زنند.

افرادی با درآمد ماهانه تقریبی 30 میلیون تومانی، گامی برای تشکیل تیم‌هایی به سرپرستی سرگروه هایی شده است به طوری که این افراد سودجو از به کارگیری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست  برای تکدی‌گری هیچ ابایی ندارند.

طبق  قانون، جمع‌آوری و ساماندهی آن ها برعهده شهرداری‌ها است که در همین زمینه شهرداری آمل نیز گام هایی اساسی برداشته و مرکزی با نام "حیات نو" برای جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان در "روستای حسین‌آباد لیتکوه" بخش مرکزی این شهرستان راه‌اندازی کرده است که به عنوان سومین مرکز در استان مازندران از اول آبان ماه فعالیت خود را آغاز کرده است.با توجه به فعالیت 40 روزه این مرکز جلسه‌ای شامگاه دوشنبه به منظور بررسی ستاد ساماندهی متکدیان در آمل با حضور معاون سیاسی استانداری مازندران، مدیرکل اموراجتماعی استانداری مازندران، در فرمانداری ویژه آمل برگزار شد.

جمع‌آوری 80 متکدی در 40 روز در آمل

معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل با قدردانی از تلاش مسئولان استانی بر ساماندهی متکدیان حاصل تلاش این امر را با راه‌اندازی مرکز ساماندهی در آمل بیان کرد و گفت: در این امر با کمک دستگاه قضایی، شورای اسلامی شهر، شهرداری، نیروی انتظامی، بهزیستی و سایر دستگاه‌های مرتبط با موضوع طی جلسات و پیگیری‌های متعدد مکانی در نظر گرفته شد که متعلق به بهزیستی شهرستان آمل است.

سیدجعفر رسولی با بیان اینکه این مرکز حدود 40 روز قبل فعالیت خود را آغاز کرده است، افزود: در این دوران نیروهای مرکز موفق شدند 80 متکدی را جمع‌آوری کنند که از این تعداد 7 کودک، 50 ن زن و 23  مرد بوده اند.

وی با تاکید براینکه با شروع به کار مرکز جمع‌آوری متکدیان حیات نو در آمل بخش عمده‌ای از مشکلات در سطح این شهرستان برطرف شده است، گفت: با اجرای این طرح در سطح شهر، هم‌اکنون متکدیان به محلات و روستاها آمل پناه آوردند و به درب منازل مردم می‌رود که احساسات آن ها را جریحه‌دار می‌کنند تا مردم به آن ها کمک کنند.

رسولی با اشاره به اینکه برای ساماندهی این افراد باید با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی کار را پیش ببریم، عنوان کرد: با راه‌اندازی این مرکز کارها به صورت جدی شکل گرفت اگرچه دستگاه‌ها باید شبانه‌روز کار و خدمات‌رسانی کنند.

رئیس ستاد جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان آمل با بیان اینکه در این مرکز خدمات‌رسانی به متکدیان جمع‌آوری شده به صورت شبانه‌روزی است و باید مایحتاج اولیه جهت نگهداری آنان به مدت 72 ساعت فراهم شود، گفت: بیشتر متکدیان شهرستان باتوجه به شروع به کار مرکز حیات نو در سطح شهر مشاهده نمی‌شود و با توجه به وجودشان به روستاها و محلات این موضوع نیز باید توسط بخشداران و دهیاران به فرمانداری و مراکز مرتبط گزارش شود تا آنها در اسرع وقت ورود پیدا کرده و نسبت به جمع‌آوری آنان اقدام کنند.

 

راه‌اندازی 3 مرکز ساماندهی متکدیان در مازندران

معاون سیاسی استانداری مازندران  با بیان اینکه شهرستان آمل در زمینه‌های مختلف حرف اول را می‌زند، عنوان کرد: این شهرستان پس از پایش تصویری، رسیدگی به محلات آلوده امت‌آباد و اکنون ساماندهی متکدیان به خوبی ورود یافته است.

علی‌رضا یونسی‌رستمی با اشاره به اینکه در زمینه راه‌اندازی مرکز حیات نو اکنون با همکاری و هماهنگی فرمانداری، شهرداری و بهزیستی تلاش قابل تقدیری انجام داده که مایه خرسندی است، گفت: با راه‌اندازی این مرکز، تعداد مراکز ساماندهی متکدیان در  استان به 3 مرکز رسیده است.

وی ادامه داد: این مراکز در شهرهای تنکابن، ساری و آمل راه‌اندازی شده و در صورت انتخاب پیمانکار از سوی دیگر شهرداران شهرهای استان، استانداری از این طرح استقبال می‌کند.

یونسی رستمی خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه شود که متکدیان نیز مثل همه انسان ها حق زندگی دارند چرا که انسان اشرف مخلوقات است ، بنابراین وظیفه سازمان‌هاست که به مشکلات متکدیان رسیدگی کنند و با آن ها برخورد مناسب داشته باشند.

 
منبع : تسنیم 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار