دبیرشورای فرهنگ عمومی کشور:
تحقق اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری پیش نیاز‌هایی دارد که از جمله آن‌ها بایستی به فرهنگ کار و سخت کوشی فرهنگ کار جمعی، مدیریت مصرف، ... اشاره کرد.
کد خبر: ۵۰۴۷۹۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۱ 08 October 2017

به گزارش تابناک مازندران ، آسیب شناسی رویکرد و برنامه‌های شورای فرهنگ عمومی موضوع جدی است که باید بررسی شود.

 بر اساس این گزارش، سید محمد رضا موالی‌زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در جلسه شورای فرهنگ عمومی مازندران در دفتر نماینده ولی فقیه این استان گفت: محرم، نوروز، انتخابات، رمضان نمونه‌هایی از فرهنگ عمومی مردم هستند که احاد جامعه را به هم نزدیک می‌کنند و از این داشته‌ها باید بهره مطلوب برد.


وی با بیان تعریفی از شورای فرهنگ عمومی، افزود: آسیب شناسی رویکرد و برنامه‌های شورای فرهنگ عمومی موضوع جدی است که باید مورد لحاظ قرار گیرد.

موالی زاده با بیان اینکه پاسخ‌ها و کنش‌های جامعه نسبت به یک رویداد نوعی فرهنگ عمومی قلمداد می‌شود، گفت: به عنوان نمونه زمانی که ماه محرم فرامی رسد از قبل می‌توان پیش بینی کرد که جامعه چه واکنشی نسبت به ماه اقامه عزای حسینی خواهد داشت بدین صورت که با آدابی متفاوت نظیر نخل گردانی، سینه زنی، و... عزاداری می‌کنند برای یک هدف واحد که حب به سیدالشهدا (علیه السلام) است.


وی افزود: محرم و عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) از مولفه‌های قدرتمند فرهنگ عمومی هستند.


موالی زاده از تکریم شهدا به عنوان یکی دیگر از مولفه‌های فرهنگ عمومی یاد کرد و گفت: حضور میلیونی ملت در مراسم تشییع پیکر شهید محسن حججی بیانگر این مهم است که تکریم شهدا و فرهنگ شهادت در جامعه از ارزش و جایگاه والایی برخوردار است.


وی از نوروز نیز به عنوان دیگر مولفه فرهنگ عمومی یاد کرد و افزود: در نوروز افراد به هم نزدیک می‌شوند، داد و ستد‌های عاطفی افزایش می‌یابد، فصل آشتی فراهم می‌شود که همه این آداب نیک بین ما ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و مورد تاکید دین اسلام نیز است.


موالی زاده گفت: انتخابات یا همان مشارکت در تعیین سرنوشت نیز یکی از مولفه‌های فرهنگ عمومی است که بدرستی در جامعه ما نمود دارد.


وی به مشکلات حوزه فرهنگ عمومی اشاره کرد و افزود: تحقق اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری پیش نیاز‌هایی دارد که از جمله آن‌ها بایستی به فرهنگ کار و سخت کوشی فرهنگ کار جمعی، مدیریت مصرف، ... اشاره کرد.


دبیرشورای فرهنگ عمومی کشور ادامه داد: امروز در جامعه ما کسی که بیشتر کار می‌کند باید بیشتر مورد احترام قرار گیرد در حالی که افراد زرنگ به کسی اطلاق می‌شود که کمتر کار کند و پول بیشتری به دست آورد.


وی افزود: فرهنگ کار در جامعه پررنگ نیست.


موالی زاده با تاکید بر اینکه بحث فرهنگ کار جمعی باید در کشور تقویت شود، گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبرمعظم انقلاب تنها با توجه به فرهنگ کار و فعالیت جمعی امکان پذیر است.


موالی زاده با بیان اینکه فرهنگ مصرف کالای ایرانی از یک سو و فرهنگ کیفی تولید کالا از سوی دیگر باید مورد توجه باشد، گفت: جامعه‌ای موفق است که در ان فاصله بین منافع شخصی و ملی نباشد.


وی با بیان اینکه در تاریخ معاصر دو پیروزی بزرگ شامل انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را شاهد بودیم، افزود: در دوره پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی همه امکانات اعم از سرمایه انسانی، اقتصادی و حمایت‌های دولت‌های بزرگ در اختیار جبهه دشمن بوده، اما ملت ایران با یک فرهنگ، اندیشه، باور و رفتار درست افتخاری عظیم برای این سرزمین ثبت کردند.


موالی زاده بر لزوم همکاری بین شورای فرهنگ عمومی استان با سایر دستگاه‌های اجرایی جهت تحقق منویات رهبری نظیر تولید و اشتغال، حفظ محیط زیست، ایجاد فرهنگ کار جمعی و... شد و گفت: تلاش شود علاوه بر فعالیت‌های موجود شورای فرهنگ عمومی، با آسیب شناسی وضعیت موجود جامعه در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش سرمایه اجتماعی گام برداریم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار