پنجره واحد سرمایه گذاری یک سایت اینترنتی است که سرمایه گذار به جای آنکه برای کسب مجوز به ادارات مختلف مراجعه کند، به این سایت مراجعه کرده و درخواست خود را با ارائه مدارک مکفی اعلام می‌کند.
کد خبر: ۴۷۷۳۶۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹ 13 August 2017
به گزارش تابناک : دولت با درک درست از بروکراسی طولانی اداری در دستگاه‌های اداری، که مطالب جدی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران است، اقدام به راه اندازی چند سامانه الکترونیکی کرده است تا حضور فیزیکی تولیدکنندگان را کاهش داده و در راستای دولت الکترونیک گام بردارد.

در راستای این سیاست، چند سامانه طراحی و راه اندازی شد، اما پس از مدتی کارایی لازم را برای ادامه کار نداشت و از گرودنه توجه خارج شد. از میان سامانه‌های الکترونیکی که دولت برای کاهش بروکراسی اداری ایجاد کرده است، چند نمونه را به صورت اختصار برررسی می‌کنیم.

سامانه ثبت اطلاعات واحد های تولیدی

چندی پیش در راستای دستورالعمل ستاد رفع موانع تولید، سامانه‌ای طراحی شد تا اطلاعات کامل تولیدکنندگان در تمامی بخش‌ها در آن قرار گیرد به این دلیل که مراجعه ادارات دولتی به واحدهای تولیدی برای بروکراسی‌های اداری کاهش یابد و ادارات نیز برای دریافت اطلاعات به روز واحدهای تولیدی به جای مراجعه حضوری، به این سامانه مراجعه کنند.

این سامانه در مازندران تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است. ماهیت راه اندازی و کارایی این سامانه نکاتی را در بر می‌گیرد. زمانی که تامین اجتماعی و اداره مالیات اظهارنامه‌های تحویلی را رد کرده و خود اقدام به محاسبه می‌کنند، آیا این موجب مراجعه دوباره تولیدکنندگان به این ادارات نمی شود؟ وقتی اداره‌های مالیات و تامین اجتماعی به اظهارنامه تولیدکنندگان که اطلاعات واحد تولیدی در آن درج شده است اعتماد نمی کند، چگونه به سامانه‌ای که مدیریتش نیز با آن نیست اعتماد می‌کند؟ مشکل اصلی نوع نگاه و ساختار این دو نهاد است.

پنجره واحد سرمایه‌گذاری 

مازندران از استان‌هایی است که کسب مجوز جهت ایجاد واحدهای تولیدی را در بروکراسی‌های اداری زیادی قرار می‌دهد. متاسفانه این بروکراسی‌های متعدد و طولانی اداری موجب شده تا سرمایه گذاران، سرمایه‌گذاری در مازندران را در اولویت قرارندهند. این موضوع تا جایی پیش رفته که اکثر سرمایه‌گذاران غیر بومی در نشست‌های تخصصی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی به آن اذعان داشته‌اند و حتی بیان کردند از سرمایه‌گذاری در مازندران پشیمان شده‌اند.

مسئولان دستگاه‌های نظارتی و اقتصادی استان با علم به این موضوع اقدام به ایجاد پنجره واحد سرمایه‌گذاری در سه نهاد جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و میراث فرهنگی مازندران کردند. پنجره واحد سرمایه گذاری یک سایت اینترنتی است که سرمایه گذار به جای آنکه برای کسب مجوز به ادارات مختلف مراجعه کند، به این سایت مراجعه کرده و درخواست خود را با ارائه مدارک مکفی اعلام می‌کند.

طبق قانون ادارات پاسخ دهنده استعلام‌ها نیز می‌بایست ظرف کمتر از یک ماه پاسخ استعلام را در پنجره اعلام کنند.

متاسفانه پنجره واحد سرمایه گذاری در مازندران با شکست روبرو شد. توجه بیش از حد ادارات به بروکراسی اداری، عدم اعتماد آن‌ها به پنجره واحد سرمایه‌گذاری و نبود نیروی متخصص که با تکنولوژی روز دنیا آشنا باشند، موجب شد تا پنجره واحد سرمایه‌گذاری در کنار پنجره خاک بخورد.

سامانه انبارها و مراکز نگهداری 

طبق این طرح هر محموله که وارد یا خارج از استان می‌شود، باید کد شناسه انبار یا شرکت پخش را داشته باشد. پس از اجرایی شدن این طرح هر وسیله‌ای که دارای شناسه انبار یا شرکت پخش نباشد، کالای قاچاق محسوب می‌شود.

30 هزار و 700 انبار در کشور در سامانه ثبت انبارها ثبت نام کرده‌اند و به عنوان انبار مجاز شناخته می‌شوند و هر محموله‌ای که در کشور جابه جا می‌شود، باید گواهی مبدا از انبارهای مجاز را داشته باشد در غیر اینصورت محموله‌اش قاچاق محسوب می‌شود.

اما نگرانی‌ها از عدم مدیریت درست بر این سامانه و مدارک مربوط به آن است. برای مثال مدیران گمرک ایران مدیریت دو گانه‌ای در سامانه گمرکی کشور دارند که احتمال دارد این سیاست در سامانه انبارها نیز مشاهده شود.

 مسعود کرباسیان و مدیرانش در گمرک اصرار بر قفل شدن مجوز ثبت سفارش به جای سند بارنامه را در سامانه جامع گمرکی دارد، این درحالی است که این مجوز دلیل محکم و خوبی برای تطبیق و کنترل کالا از طریق سامانه محسوب نمی‌شود . در حال حاضر مسئولان گمرک بر اساس اتخاذ این سیاست سعی در جایگزینی ثبت سفارش به جای بارنامه می‌کنند، حال آنکه ثبت سفارش تنها یک مجوز است و قطعا کارکرد بارنامه را ندارد.

منبع : بلاغ 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار