کد خبر: ۲۰۹۲۳
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۹ 10 April 2015
 رییس سازمان چای از افزایش 21 درصدی نرخ خرید تضمینی چای، افزایش بیش از 50 درصدی تولید این محصول و تشکیل صندوق حمایت از چایکاران برای اولین بار خبر داد.

محمدولی روزبهان در گفت‌وگو با  ایسنا، اظهار کرد: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای در سال گذشته با 50 درصد افزایش و در اختیار قرار دادن حدود 100 میلیارد تومان اعتبار به گونه ای پیش رفت که تا پایان آبان ماه همه چایکاران تمام مطالبات خود را از دولت دریافت کردند و این برای نخستین بار بود که چایکاران در این مدت زمان کوتاه بهای محصولشان را دریافت کردند.

وی افزود: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای برای سال جاری نیز با 21 درصد افزایش مواجه شد؛ به گونه‌ای که هر کیلوگرم چای درجه یک 2180 تومان و هر کیلوگرم چای درجه دو 1210 تومان از سوی دولت خریداری می شود.

رییس سازمان چای اعلام کرد: یکی دیگر از اقداماتی که دولت برای چایکاران انجام داد تامین اعتبار و پرداخت تسهیلات به‌زراعی بود که حداقل طی 10 سال اخیر هیچ تسهیلاتی برای اجرای عملیات به‌زراعی به چایکاران پرداخت نشده بود اما در سال گذشته اعتباری بالغ بر 25 میلیارد تومان برای انجام این کار در نظر گرفته شده بود و به هر چایکاری که هرس کف‌بر در باغ خود انجام داده بود پنج میلیون تومان به ازای هر هکتاری و به هر چایکاری که هرس کمربر انجام داده بود دو و نیم میلیون تومان به عنوان تسهیلات به‌زراعی داده شد.

روزبهان ادامه داد: این تسهیلات به گونه ای است که دو سال اول آن تنفس دارد و پس از دو سال مهلت بازپرداخت سه ساله برای چایکاران قائل شده است.

وی با بیان این‌که این تسهیلات در 27 اسفند ماه به حساب بیش از 7000 چایکار و متقاضی که عملیات به زراعی را در باغ خود اجرا کرده‌اند واریز شده است، گفت: در سال گذشته حدود 2600 هکتار از باغات چای تحت عملیات به‌زراعی (هرس کف بر و کمربر) قرار گرفته و حدود 10 هزار هکتار دیگر نیز از باغات سر هرس شده‌اند.

رییس سازمان چای اظهار کرد: برای نخستین بار در تاریخ صنعت چای صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور در بیست و پنجم اسفند ماه سال گذشته با مشارکت 25 هزار و 500 چایکار و 13 نفر کارخانه‌دار تشکیل شد.

روزبهان افزود: تشکیل این صندوق که 51 درصد سهام آن متعلق به بخش خصوصی و 49 درصد آن به دولت اختصاص دارد با اعتبار اولیه 8.6 میلیارد تومان صورت گرفت که البته هم اکنون اعتباری بالغ بر 32 میلیارد تومان در صندوق آماده ارائه تسهیلات به چایکاران است.

وی ادامه داد: اعتبار این صندوق تا پایان سال جاری به 70 میلیارد تومان می رسد و وام‌های مورد نیاز چایکاران با بهره یک تا چهار درصد در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار