کد خبر: ۱۱۰۷۲۷۳
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۷ 27 May 2023
مدیر جهاد کشاورزی ساری با اشاره به کشت کلزا در یک هزار و 134 هکتار مزارع این شهرستان، گفت: تاکنون 247 تن دانه کلزا از کشاورزان ساروی خریداری شد.

 سید اسماعیل علوی با اشاره به اولین برداشت کلزا در دهه دوم اردیبهشت ماه امسال در اراضی زراعی شهرستان ساری، اظهار کرد: تاکنون 247 تن محصول از 173 هکتار مزارع کلزای این شهرستان برداشت و توسط مرکز خرید تضمینی از کشاورزان ساروی خریداری شد. 

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری تصریح کرد: طبق اعلام جهاد کشاورزی و اداره کل غله و خدمات بازرگانی مازندران، خرید تضمینی کلزا امسال با قیمت مصوب برای هر کیلو دانه روغنی با دو درصد ناخالصی و 10 درصد رطوبت است و مراکز خرید به ازای هر درصد افت رطوبتی بالای 10 درصد و افت ناخالص بالای دو درصد، از وزن محصول کلزای تحویلی کسر و بهای آن را محاسبه و پرداخت می کنند.

 

وی با اشاره به اینکه زراعت دانه‌های روغنی در جهان با ‌توجه به افزایش جمعیت، توسعۀ شهرنشینی و بالارفتن سرانۀ مصرف روغن‌های نباتی گسترش چشم‌گیری داشته‌ است، گفت: کلزا محصول استراتژیک و ماده اولیه تولید روغن خوراکی بوده و روغن کلزا به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده و نداشتن کلسترول کیفیت بالایی دارد و دانه آن حاوی 40 تا 45 درصد روغن و 25 تا 35 درصد پروتئین است.

 

علوی با بیان اینکه امسال یک هزار و 134 هکتار اراضی زراعی این شهرستان کلزا کشت شد، گفت: برداشت زود هنگام و وجود علف هرز از عوامل تاثیرگذار در میزان افت محصول در زمان خرید است 

 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار