محمد اکبری زعفرانی رییس   بہزیستی   بابلسر
امروز به یمن و حسن این قانون مطالبات مدنی افراد دارای معلولیت تبدیل به مطالبه ای عام برای نهادهای مدنی،انجمن های حامی حقوق معلولین و سایر گروهها و افراد جامعه گردیده به قسمی که قانونگذار،برای تخطی از مفاد قانون جامع حمایت از معلولین ،پیش بینی های مداخله ای و قضایی تعیین کرده است.
کد خبر: ۱۰۸۰۲۴۰
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۴ 03 December 2022

به گزارش تابناک مازندران ،محمد اکبری زعفرانی رییس   بہزیستی   بابلسر بمناسبت ۱۲ آذر،"روز جهانی معلولین یادداشتی منتشر کرد ،

بر اساس این گزارش ، متن این یادداشت به این شرح است: 

نگاه، نه تنها بهترین نیست،بلکه در نهایت می کوشد،تا همچنان که جامعه را بی آلایش و آرام و پر از مهربانی آرزو می کند،تصویری از واقعیت های مربوط به افراد دارای معلولیت و دشواریهای زندگی آنها را ترسیم کند. 

گفتاری درباره ۱۲ آذر،  


معلولین که به تعبیر "قانون جامع حمایت از حقوق معلولین" به "افراد دارای معلولیت" توصیف شده اند کسانی هستند که بواسطه صدمات فیزیکی و یا ژنتیکی و مادرزادی، شرایطی برایشان بوجود آمده که در انجام امور شخصی خود،در مقایسه با سایر افراد جامعه با دشواری های کوچک و بزرگ مواجه هستند. 
در جامعه،اخلاق گراها همواره کوشیده اند با دیده ی به دور از ترحم، این افراد را توصیف کنند در حالی که عمده مردم،نگاهشان به معلولین، همواره با محدودیت و ترحم همراه است،چیزی که جامعه معلولین را به شدت آزار می دهد.
 
 میانگین نرخ معلولیت در کشور که برابر با ۱۰ درصد  کل جمعیت ، که علاوه بر مسائل ژنتیکی و مادرزادی و بیماریها، سوانح جاده ای وتصادفات، نقشی اساسی در بروز و شیوع انواع معلولیت ها محسوب می گردد .
در سالهای اخیر، تلاش ویژه ای صورت گرفته تا سطح و میزان کمی و کیفی مشارکت افراد داری معلولیت را در جامعه افزایش دهند و در این میان از سوی سازمان بهزیستی کشور، اقدامات،
مداخلات و حمایت های روانی اجتماعی چشمگیری برای تحقق این امر،انجام شده که از مهمترین این اقدامات میتوان به تلاش در جهت تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولین، اشاره کرد که در نتیجه این پیگیریها، پس از سالها بی توجهی به مفاد این قانون، سرانجام در سال ۱۳۹۵ ،مجلس شورای اسلامی تنفیذ و الزام آور بودن قانون مذکور را موجب گردید. 
مباحثی نظیر سهمیه استخدام ۳درصد معلولین در آزمونهای استخدامی دستگاههای اجرایی، مناسب سازی محیط شهری بمنظور دسترسی آسان معلولین به خدمات و امکانات شهری، نهضت مسکن معلولین، حمایتهای مرتبط با آگاهسازی و پیسگیری از بروز و شیوع معلولیت ها و... از جمله مهمترین مواردی ست که سازمان بهزیستی بعنوان محوری ترین دستگاه دولتی متولی رفاه اجتماعی، با اهتمام ویژه موفق به تثبیت آن بصورت قانون لازم الاجرا گردید. 

امروز به یمن و حسن این قانون مطالبات مدنی افراد دارای معلولیت تبدیل به  مطالبه ای عام برای نهادهای مدنی،انجمن های حامی حقوق معلولین و سایر گروهها و افراد جامعه گردیده  به قسمی که قانونگذار،برای تخطی از مفاد قانون جامع حمایت از معلولین ،پیش بینی های مداخله ای و قضایی تعیین کرده است. 
با این توصیف میتوان به تصویر و افقی روشن در زندگی و حضور مطلوب معلولین در جامعه امیدوار بود و با جنبش هایی که تحت عناوینی مانند "شهر دوستدار معلولین" مطرح شده اند، آینده زیبایی برای معلولین متصور شد. 
با توجه به آنچه گفته شد، ضرورت دارد آحاد جامعه و بیش از همه مدیران و کارکنان دستگاههای اجرایی، جلودار و پیشگام در اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولین بوده و نه در گفتار و سخنرانی ها و همایش ها، بلکه در رفتار و کردار، خود را پایبند به رعایت مفاد این قانون دانسته و معلولین را به مثابه فرزندان و اعضاء خانواده خود دانسته که  می بایست مورد تفقد، احترام در حقوق مدنی و رعایت اصل کرامت انسانی قرار گیرند. 
روز جهانی معلولین فرصتی ست برای نشان دادن تعهد گروههای انسانی به توانمندیهای این عزیزان
این جانب ضمن تبریک این روز  ،بہ این فرشتگان زمینی ، آرزومند روز ہستم  کہ شاہد طلوع آفتاب مهربانی، همدلی، وفاق، همنوایی و احترام کامل و جامع به حقوق افراد دارای معلولیت باشیم ۰

محمد اکبری زعفرانی
رییس   بہزیستی   بابلسر

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار