یکی از این شکاف‌های تیپیک در محدوده ورزشگاه نقش‌جهان است که تصاویر آن نیز موجود است و این‌ها علائمی دال بر روند پیشروی فرونشست زمین در اصفهان دارد که پیش‌بینی می‌کنیم در ماه‌های آتی این علائم بیشتر شود
کد خبر: ۱۰۶۰۸۵۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶ 10 August 2022

به گزارش تابناک مازندران از ایسنا ، مدتی است که موضوع هشدار برانگیز فرونشست، زنگ خطر را در اصفهان به صدا درآورده و کم‌آبی، برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی و خشکسالی‌های به وجود آمده، روند این بحران را تسریع کرده است. تا جایی که اکنون گریبان‌گیر اماکن ورزشی و ورزشگاه‌های این استان شده است.

چندی پیش رئیس بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی کشور گزارشی ۱۶۰ صفحه‌ای در خصوص وضعیت فرونشست ارائه کرد که در آن تمام مناطق شمالی اصفهان همچون ۱۵، ۱۴، ۹، ۲، ۸، ۷ و به نوعی مناطق شمال و هلالی اصفهان تماماً درگیر نرخ بالای فرونشست زمین هستند و در این گستره‌ علاوه بر ساختمان‌های مسکونی که نزدیک به ۸۰۰ هزار واحد را در بر می‌گیرد، زیرساخت‌های مهم دیگری نیز وجود دارد.

علی بیت‌الهی، مدیر بخش مرکز زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توضیح می‌دهد: علاوه بر این زمین و خاکِ محدوده شمالی اصفهان از نوع واگرا است که در اثر فرونشست زمین شکاف و ترک‌هایی اتفاق می‌افتد که یکی از این شکاف‌های تیپیک در محدوده ورزشگاه نقش‌جهان است که تصاویر آن نیز موجود است و این‌ها علائمی دال بر روند پیشروی فرونشست زمین در اصفهان دارد که پیش‌بینی می‌کنیم در ماه‌های آتی این علائم بیشتر شود.

به گزارش ایسنا، ورزشگاه نقش جهان که طی قراردادی ۴۵ ساله به باشگاه سپاهان اجاره داده شده، در خطر فرونشست قرار گرفته تا جایی که بنابر شنیده‌ها امکان لغو برگزاری مسابقه در این ورزشگاه وجود دارد. برخی منابع از اعزام تیمی برای بررسی شرایط فرونشستی این ورزشگاه خبر داده‌اند.

با این حال دبیر هیئت فوتبال استان اصفهان می‌گوید: ورزشگاه نقش‌جهان هیچ مشکلی برای برگزاری مسابقات ندارد. شاید کارشناسان احتمال فرونشست ورزشگاه را در آینده پیش‌بینی کرده باشند، اما فعلاً هیچ مشکلی ورزشگاه را تهدید نمی‌کند.

حمیدرضا دادخواه با بیان اینکه ورزشگاه‌های فولادشهر و نقش‌جهان آمادگی لازم برای میزبانی مسابقات لیگ برتر را دارند، تصریح می‌کند: خوشبختانه تمام شرایط برای برگزاری مسابقات در اصفهان فراهم است. البته هر دو ورزشگاه نواقص کوچکی دارند که قرار است طی چند روز باقی مانده تا زمان آغاز مسابقات برطرف شود. 

 

 

 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار