نابینایی، ناتوانی نیست و باید امکانات مناسب برای این جامعه فراهم شود، نابینایان زیادی دارای رتبه بالای تحصیلی هستند و این نشان دهنده توانمندی بالای این قشر است.
کد خبر: ۱۰۰۰۸۸۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶ 12 October 2021

به گزارش تابناک مازندران، مسئول جامعه نابینایان و کم بینایان در مازندران گفت: یک پنجم این افراد نابینای مطلق هستند و در مازندران هفت هزار و ۱۳۸ نابینا وجود دارد و به طور میانگین بیشتر این افراد در ساری و مناطق تابعه زندگی می‌کنند.

مهدی مسلمی در نشستی با خبرنگاران با اشاره به نامناسب سازی معابر برای تردد معلولان و نابینایان اظهارکرد: عبور از برخی از مسیرهای برای نابینایان و کم بینایان ممکن نبوده و بسیاری پیاده روها برای ترد نابینایان مناسب نیست و در برخی مسیرها، پایان پیاده روها، دیوار کشیده شده است درحالی که باید ابزار لازم برای حضور ایمن نابینایان در جامعه فراهم شود.

وی با گرامیداشت روز عصای سفید گفت: نابینایی، ناتوانی نیست و باید امکانات مناسب برای این جامعه فراهم شود، نابینایان زیادی دارای رتبه بالای تحصیلی هستند و این نشان دهنده توانمندی بالای این قشر است.

مسئول جامعه نابینایان و کم بینایان در مازندران خواستار بهره گیری از افراد معلول و توانخواه در برخی مشاغل شد و گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد دستگاه‌های اجرایی نسبت به مناسب سازی اقدام کرده‌اند.

 مسلمی یادآور شد: نابینایان در عرصه هنر، صنایع دستی، چوب جاحیم، گلیم و غیره اقدامات زیادی انجام داده‌اند، همچنین نابینایی در بهشهر رتبه ۸۵ کنکور را بدست اورد پ باید گفت،حافظه قوی، جهان‌بینی دقیق و اجتماعی بودن سه شاخصه نابینایان است.

.

وی ادامه داد: برداشتن موانع محیطی، گویا کردن آسانسورها، دسترس پذیرکردن نکات بهداشتی برای نابینایان از جمله نیازها است و باید در این زمینه اقدامات لازم صورت گیرد.

مسلمی با عنوان اینکه در جهان ۲۸۰ میلیون نابینا و کم بینا زندگی می‌کنند، افزود: یک پنجم این افراد نابینای مطلق هستند و در مازندران هفت هزار و ۱۳۸ نابینا وجود دارد و به طور میانگین بیشتر این افراد در ساری و مناطق تابعه زندگی می‌کنند.

مسئول جامعه نابینایان و کم بینایان در مازندران  با بیان اینکه نیازهای نابینا باید دیده شود، گفت: طبق هماهنگی جامعه نابینایان، تسهیلاتی از طریق شعب سپه، رفاه، مسکن و پست بانک تا سقف۲۰ میلیون تومان با نرخ بهره ۴ و ۱۸ درصد به نابینایان اعطا می شود.


مسلمی از وارد شدن دستگاه چاپ بریل با هزینه ای بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان در مازندران خبر داد و گفت:دستگاه قابلیت آن را دارد که پرینت را به صورت بریل چاپ کند و همچنین هر روزنامه ای که چاپ می شود را می توان با این دستگاه چاپ کرد ودر اختیار نابینایان قرار داد و در این راستا نیازمند حمایت خیرین هستیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار